Polacy biją kolejne niechlubne rekordy! Poprzedni rok pod tym kątem był dramatyczny!

Polacy biją kolejne niechlubne rekordy! Poprzedni rok pod tym kątem był dramatyczny!

kierowcy kontrola trzeźwości w pracy

Podaj dalej

Nowy rok jest czasem podsumowań, a początek długiego weekendu może być czasem krótkiej refleksji. Niestety 2022 rok pokazał, że Polacy biją kolejne niechlubne rekordy na drogach. Liczba wypadków i pijanych kierowców ciągle pozostawia wiele do życzenia.

Prowadzenie tak wielu kampanii społecznych związanych ze skutkami spożywania alkoholu za kierownicą, były czymś, co spotykaliśmy dosyć często w mediach i na ulicznych billboardach. Niestety budowanie świadomości wśród kierowców, że nawet niewielka ilość alkoholu we krwi, może mieć już negatywne skutki dla ich zdolności motorycznych za kierownicą – nie przynosi wymiernych rezultatów.

Kary wydają się zbyt niskie?!

Ustawodawcy szukają wielu sposobów, jak zniechęcić kierowców do sięgania po kieliszek i siadania za kierownicą. Niestety w polskim społeczeństwie istnieje przyzwolenie na łączenie ze sobą tych dwóch czynności. Zapewne można usłyszeć argumenty – „pojechał tylko kawałek”, „taka ilość alkoholu na następny dzień nie jest szkodliwa”, „dobrze się czuję, na pewno nie jestem pijany”. Być może wprowadzone pod koniec 2022 roku kary dla pijanych kierowców, są obecnie czymś, co nieco spowolni zapędy Polaków do łączenia alkoholu z prowadzeniem pojazdów.

Przyczyną jest brak świadomości!

Nie ma do końca statystyk, które wskazują, kto ze złapanych kierowców był bezpośrednio po spożyciu alkoholu, a kto padł ofiarą wysokiego stężenia utrzymującego się we krwi już po mocno zakrapianej imprezie następnego dnia. Być może w tym aspekcie brakuje świadomości, jak długo nasz organizm może neutralizować skutki spożywania alkoholu.

Jak podaje portal autobaza.pl w 2022 roku policja zatrzymała 79 068 nietrzeźwych kierowców. Jest to o blisko 3000 osób więcej niż w poprzednim roku. Na szczególną uwagę zasługuje listopad 2022 roku, w którym policja zatrzymała aż 7282!

źródło: autobaza.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News