Pojazd uprzywilejowany - czy wiesz, kiedy możesz go wyprzedzić?

Pojazd uprzywilejowany - czy wiesz, kiedy możesz go wyprzedzić?

karetka

Podaj dalej

Pojazdy uprzywilejowane przyciągają uwagę na drogach. Są one przeznaczone do ratowania życia i mienia, dlatego w czasie akcji poruszają się z wykorzystaniem sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Czy w każdej sytuacji kierowca auta na sygnale nie może być wyprzedzony? Dzisiaj o tym przypominamy!

Od czasu do czasu w dużych i mniejszych miejscowościach widać pojazd uprzywilejowany, który przeciska się przez miejską dżunglę, a za nim jedzie cywilny samochód lub motocykl, który korzysta z okazji i omija korki. Takie zachowanie należy do skrajnie nieodpowiedzialnych. Jednak są sytuacje, gdzie zupełnie legalnie możemy wyprzedzić pojazd uprzywilejowany.

Straż pożarna, karetka pogotowia, policja i inne pojazdy na sygnale

Podczas szkolenia w nauce jazdy wspomina się o tym, że pojazd uprzywilejowany porusza się po drogach z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Powinien również jechać na światłach drogowych lub mijania. Wszystkie te elementy mają podnieść poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu kierowca radiowozu policyjnego, karetki pogotowia, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i wielu innych służb, może lekceważyć większość znaków i przepisów ruchu drogowego. Wyjątkiem są osoby odpowiedzialne za ręczne kierowanie ruchem.

fot. poglądowe

W każdej tej sytuacji kierowca pojazdu uprzywilejowanego zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Dlatego wszelkie przejazdy przez skrzyżowania, korki i inne newralgiczne miejsca, wymagają uwagi. Ale jest to wspólna odpowiedzialność, ponieważ inni uczestnicy ruchu są zobowiązani udostępnić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu.

Pojazd uprzywilejowany można wyprzedzać!

Jazda za samochodem uprzywilejowanym w mieście i dotrzymywanie mu tempa jest niemal w każdej sytuacji wykroczeniem, tak poza miastem obowiązują nas nieco inne zasady. Na trasie możemy wyprzedzić karetkę, policję lub inny pojazd uprzywilejowany. Jednak możemy zrobić to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i nie przeszkodzimy mu w działaniach. W związku z tym należy z dużą ostrożnością podejść do tego typu manewrów.

Jednocześnie pamiętajmy, że za utrudnianie przejazdu, kierowcy cywilnego samochodu może grozić mandat w wysokości 300 złotych i pięć punktów karnych. Warto zrobić wszystko, żeby pomóc jadącym na ratunek służbom, ponieważ za złamanie przepisów ruchu drogowego w tej sytuacji kierowcy nie grozi mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News