PIT 2022 - najpopularniejsze ulgi podatkowe! Czy istnieje ulga na samochód?!

PIT 2022 - najpopularniejsze ulgi podatkowe! Czy istnieje ulga na samochód?!

PIT 2022 – najpopularniejsze ulgi podatkowe! Czy istnieje ulga na samochód?!

Podaj dalej

Nowy rok dla większości osób oznacza konieczność rozliczenia się z ubiegłego roku podatkowego. Czy podczas składania PIT-u za 2022 rok mamy możliwość skorzystania z ulgi na samochód? W dzisiejszym materiale odpowiemy na to pytanie!

W Polsce od wielu lat każda osoba, która uzyska dochód z pracy w poprzednim roku podatkowym, musi rozliczyć się z rocznego rozliczenia podatkowego. Najczęściej mamy na to czas do 30 kwietnia bieżącego roku. Najlepiej jest zrobić to możliwie najwcześniej, wtedy unikniemy stresu. Obecnie najwygodniejszą formą jest rozliczenie wszystkich swoich spraw przez internet. A na jakie ulgi warto zwrócić uwagę?

Ulga prorodzinna (na dziecko)

Jedną z najpopularniejszych ulg w Polsce, jest ta, która przysługuje rodzicom dzieci. Określana jest jako ulga prorodzinna, a potocznie mówi się o niej ulga na dziecko. Istnieje szereg możliwości i przykładów, które pokazują, komu ona przysługuje i jakie kwoty możemy odliczyć od podatku. W podstawowym zakresie mowa tutaj o rodzicach, których dzieci są:

  • małoletnie
  • są beneficjentami renty socjalnej lub dodatku pielęgnacyjnego bez względu na wiek
  • uczniami lub studentami do 25 roku życia, jeśli w poprzednim roku uzyskały przychodni niższe od 16 061,28 zł.
mały chłopiec w foteliku dziecięcym

PIT 2022 – ulga na samochód

Niektórzy podatnicy mogą również odliczyć sobie koszty związane z przemieszczaniem się i utrzymaniem samochodu. Od 2018 roku taką możliwość mają osoby z orzeczoną niepełnosprawnością lub ich opiekunowie. W ramach tej ulgi można rozliczyć przejazdy do pracy, do lekarza i na zakupy. Aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z takich praw musi mieć:

  • ważne orzeczenie o niepełnosprawności
  • dowód rejestracyjny, z którego wynika, że osoba z orzeczeniem jest współwłaścicielem lub właścicielem pojazdu
  • OC pojazdu

W przypadku kierowcy, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, musi udokumentować, że w rodzinie znajduje się taka osoba, a pojazd był wykorzystywany również do przewożenia osoby niepełnosprawnej w celu ułatwienia jej funkcjonowania, a także na rehabilitacje.

Warto zapoznać się z przepisami

W czasie weekendu dobrze jest przeznaczyć chwilę, żeby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi ulgami lub umówić się na spotkanie z doradcą podatkowym. W ten sposób istnieje spora szansa, że odzyskamy dużą kwotę pieniędzy, która w obecnej sytuacji ekonomicznej kraju na pewno będzie przydatna.

prawo jazdy
Jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli zostawić prawo jazdy w domu

źródło: gazetaprawna.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News