PILNE: ZUS wysyła ważne dokumenty - każdy powinien je odebrać!

PILNE: ZUS wysyła ważne dokumenty - każdy powinien je odebrać!

PILNE: ZUS wysyła ważne dokumenty – każdy powinien je odebrać!

Podaj dalej

Początek roku jest ważnym czasem dla firm, ponieważ w tym okresie planowane są nowe budżety, a także rozlicza się ubiegły rok. ZUS również ma mnóstwo pracy, ponieważ wysyła ważne dokumenty. Każdy powinien je odebrać, jeśli znajdzie taką informację w swojej skrzynce pocztowej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją, która budzi skrajnie różne emocje. Z jednej strony mamy poczucie, że odkładane tam pieniądze nigdy nie będą ponownie nasze. Z drugiej strony w ten sposób możemy finansować wsparcie medyczne i nie tylko dla osób, które tego potrzebują. I tutaj nie ma znaczenia, czy jesteśmy kierowcą zawodowym, emerytem, rencistą lub przedsiębiorcą z własną działalnością gospodarczą.

Każdy, kto pobierał świadczenia z ZUS otrzyma pismo

Jeśli w 2022 roku, chociaż jednorazowo pobieraliśmy świadczenia z ZUS, niebawem otrzymamy stosowne pismo. Pierwsza transza dokumentów została już przygotowana do wysyłki, a wszystkie dokumenty mają pojawić się u odbiorców do końca lutego. Oczywiście do pierwszego marca każda osoba, która skorzystała ze świadczeń ZUS, otrzyma najzwyklejszą deklarację podatkową do rozliczenia. W zależności od tego, jaki jest nasz status, otrzymamy inny rodzaj deklaracji PIT.

dodatkowe pieniądze na paliwa i rachunki
Pixabay

Większość otrzyma PIT-11A

Jest to dokument, który dotyczy pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Taką deklarację otrzymają również osoby, które nie są jeszcze świadczeniobiorcami, ale złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem. Do skrzynek pocztowych taki rodzaj PIT-u dostaną również Polacy, którzy już nie korzystają ze świadczeń ZUS.

Pamiętajmy, że czas na rozliczenie podatków mamy do końca kwietnia 2023 roku, jednak w miarę możliwości warto takie rozliczenie złożyć wcześnie, aby nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Najwygodniejszą formą dla wielu Polaków jest elektroniczne składanie deklaracji. Przed przystąpieniem do tego obowiązku, warto zapoznać się z najpopularniejszymi ulgami podatkowymi, ponieważ mogą one nam pomóc zmniejszyć ilość odprowadzanego podatku.

źródło: ZUS

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News