PILNE: Zmiana pierwszeństwa na drodze już od 21 września - lepiej na to uważaj!

PILNE: Zmiana pierwszeństwa na drodze już od 21 września - lepiej na to uważaj!

PILNE: Zmiana pierwszeństwa na drodze już od 21 września – lepiej na to uważaj!

Podaj dalej

Przepisy ruchu drogowego sukcesywnie ewoluują. Nadążenie za wszystkimi zmianami w natłoku codziennych obowiązków jest trudne. Dlatego informujemy o zmianie pierwszeństwa na drodze już od 21 września. Warto zdawać sobie z tego sprawę!

Pierwszeństwo przejazdu lub przejścia w danym miejscu na jezdni ustalają przepisy ruchu drogowego. W zrozumieniu obowiązujących na drodze zasad pomagają znaki poziomie i pionowe. W polskich realiach infrastruktury drogowej pomagają również zdrowy rozsądek i logiczne myślenie. Ciągle zdarzają się sytuacje, w których znaki drogowe wzajemnie się wykluczają, więc trzeba działać samodzielnie. Żeby tego było mało, to od 21 września kierowcy muszą zapoznać się z nowym pojęciem na drodze – przejściem sugerowanym.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach

Dzisiaj przepisy jednoznacznie określają, że jeśli na jezdni widoczna jest popularna zebra, a przed nią znajduje się znak drogowy o symbolu D-6 mamy przed sobą oznakowane przejście dla pieszych. Gdy na pasach lub w obrębie przejścia pojawi się pieszy, ma on pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj, który musi ustąpić pierwszeństwa dopiero osobie znajdującej się na pasach. Oczywiście uwarunkowane przepisami pierwszeństwo dla pieszych nie oznacza bezmyślnego wtargnięcia na jezdnie. Tutaj również potrzebna jest zasada ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi.

akcja policji kontrola piesi przejście dla pieszych rowerzyści
fot. pixabay

Zmiana pierwszeństwa na drodze już od 21 września

Kierowcy od 21 września powinni zapoznać się z nowelizowanym prawem o ruchu drogowym. Pojawia się tam kilka drobnych zmian, ale największe zainteresowanie i częściowo kontrowersje wywołuje pojęcie przejścia sugerowanego. Z punktu widzenia przepisów, będzie to miejsce, gdzie można legalnie przekroczyć jezdnie, ale nie musi być ono oznakowane, jak typowe przejście dla pieszych.

Na przejściu sugerowanym pierwszeństwo mają inni użytkownicy ruchu. Pieszy musi zachować ostrożność i przechodzić na drugą stronę jezdni możliwie najkrótszą drogą. Na tę chwilę informacje, jak rozpoznać przejście sugerowane nie są mocno precyzyjne. Jedną z sugestii ma być np. obniżenie chodnika.

Czeka nas drogowy chaos?

Musimy poczekać na oficjalne zapisy w prawie o ruchu drogowym. Istnieją poważne obawy, że źle skonstruowany zapis o sugerowanym przejściu dla pieszych, może być miejscem do swobodnej interpretacji przepisów ruchu drogowego. A to jest prosta droga do kłopotów z mandatami i szeroko rozumianymi sytuacjami spornymi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News