PILNE: Zapomnisz o tym o poranku, grozi Ci mandat karny!

PILNE: Zapomnisz o tym o poranku, grozi Ci mandat karny!

PILNE: Zapomnisz o tym o poranku, grozi Ci mandat karny!

Podaj dalej

Końcówka listopada jest czasem, gdy zima jest już niemal dosłownie na progu naszych domów i na karoserii samochodów. Zbyt duży pośpiech o poranku, może uszczuplić nasze konto w banku.

Po zmianach w taryfikatorze mandatów i w zasadach anulacji punktów karnych każde nawet najmniejsze wykroczenie ma duże znaczenie. Dlatego warto zachować czujność, aby w błahy sposób nie tracić obowiązującego limitu punktów, ponieważ zostają one na naszym koncie przez dwa lata i mogą mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC.

Skrobanie szyb i odśnieżanie samochodów

Większość Polaków parkuje swój samochód pod chmurką, dlatego w sezonie jesienno-zimowym o poranku słychać charakterystyczny dźwięk skrobania szyb. Dodatkowo możemy zobaczyć małe kopce śniegu, jeśli przez noc na samochód spadła warstwa białego puchu. Czasami zdarza się tak, że nasza poranna rutyna zostaje zburzona przez nieprzewidziane zdarzenia. Dlatego, aby zdążyć za wszystkim na czas, momentami decydujemy się na pośpiech i mało skrupulatnie odśnieżamy nasz samochód. Jeśli tego dnia mamy wyjątkowego pecha to po spotkaniu z policją, możemy dzień skończyć z mniejszą liczbą gotówki.

Skrobanie szyb zimą

Nieczytelne tablice rejestracyjne

Jesienią i zimą samochody mają zdecydowanie większą tendencję do brudzenia się. Już dłuższa jazda poza miastem potrafi oblepić nasz pojazd błotem pośniegowym i cząsteczkami soli drogowej. Dodatkowo padający z nieba śnieg bardzo często zakleja przednią tablicę rejestracyjną. W związku z tym warto przy każdym postoju zainteresować się tym, czy nasze numery są czytelne. Przetarcie ich szmatką, ręcznikiem papierowym lub szczotką zajmuje chwilę, a chroni nas przed wydatkami.

Policja może być bezlitosna!

W taryfikatorze mandatów znajduje się dedykowany zapis, który dotyczy nieczytelnych tablic rejestracyjnych.

art. 60 ust. 1a, który mówi, że: Utrzymywanie tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem. Za niestosowanie się do tego zapisu grozi nam mandat w wysokości 100 złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News