PILNE: Zakaz jazdy w nocy i maksymalna prędkość 90 km/h?! Unia Europejska idzie po bandzie!

Życie człowieka jest wartością bezcenną i większość zgodzi się z tym, że trzeba je chronić. Zakaz jazdy w nocy i maksymalna prędkość 90 km/h? Unia Europejska proponuje rozwiązania, które mają zmniejszyć ilość wypadków na drogach.

pojazdy uprzywilejowane pojazd uprzywilejowany lista
Podaj dalej

Na co dzień o tym nie myślimy, jednak poruszanie się samochodem oznacza podejmowanie ryzyka każdego dnia. Wypadki na jezdni zdarzają się codziennie i praktycznie zawsze, gdzieś na świecie, ktoś w wyniku takiego zdarzenia traci życie. Dla osób poszkodowanych jest to duże przeżycie, być może później walka o powrót do zdrowia, a także duże koszty. Nawet jeśli część strat materialnych i zdrowotnych porywa polisa ubezpieczeniowa. Oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy poszkodowanymi osobami.

Młodzi i gniewni kierowcy?

Co jakiś czas w ogólnokrajowych mediach pojawia się informacja, że młody kierowca był sprawcą tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Najczęściej, jako przyczyny tragedii podaje się nadmierną prędkość, zły stan techniczny auta, niedostosowanie się do warunków na drodze. W takich momentach wychodzi temperamentność kierowców, być może chęć zaimponowania rówieśnikom i bardzo często ograniczony budżet na serwis.

wypadek pomoc obowiązek reakcja
fot. freepik

Zakaz jazdy w nocy

Wady wzroku są powszechną dolegliwością we współczesnym świecie. Długotrwałe wpatrywanie się w świecące monitory z czasem uszkadza wzrok. Część kierowców odczuwa spory dyskomfort, gdy musi poruszać się wieczorem. Wtedy czują się oni mniej pewnie za kierownicą, gdyż trudniej jest im dostrzec wszelkie szczegóły.

Zakaz jazdy w nocy dla początkujących kierowców ma być próbą zmniejszenia ilości wypadków na drogach. Nie do końca wiadomo, czy projekt wejdzie w życie, ponieważ w Parlamencie Europejskim ma trwać wokół tej sprawy bardzo duża dyskusja. Największym znakiem zapytania jest sposób egzekwowania tego przepisu w sytuacji, gdy młodzi ludzie dojeżdżają do pracy samochodem i zarabiają pieniądze w systemie zmianowym.

Maksymalna prędkość do 90 km/h

Nadmierna prędkość jest problemem kierowców o różnym poziomie doświadczenia na drodze. Dlatego drugim pomysłem Unii Europejskiej jest wprowadzenie maksymalnej prędkości dla najmłodszych kierowców na poziomie 90 km/h. W okresie zdobywania największej ilości doświadczenia wolniejsza jazda może ograniczyć ilość wypadków.  Jednak na tę chwilę brakuje szczegółów tego projektu.

kary kara abonament rtv kierowca kierowcy mandat grzywna opłata
fot. freepik

źródło: www.karlsruhe-insider.de

Przeczytaj również