Mieszkanie obok zapewnienia sobie jedzenia, jest absolutną podstawą godnego życia. Jednak istnieje ryzyko, że wielu Polaków zacznie mieć kłopot z regulowaniem opłat za mieszkanie, ponieważ pod koniec roku czynsz w niektórych wspólnotach może zdrożeć o 25%!
W ostatnich miesiącach tematem numer jeden w mediach były ceny energii. Aktualnie na tapet pojawiają się inne wątki, a ten aspekt umknął z oczu Polakom. Niestety być może już pod koniec roku wróci do nich ze zdwojoną siłą, ponieważ kilka wspólnot mieszkaniowych na terenie m.in. Warszawy zgłasza określone problemy związane z kosztami energii.
Drogo to dopiero będzie?
W mediach aktualnie z dużym optymizmem przekazuje się informacje o prognozach związanych z inflacją. Narodowy Bank Polski sugeruje, że trend spadkowy utrzyma się, przez co wzrost cen w sklepach zacznie powoli hamować. Jednak niewykluczona jest podwyżka stóp procentowych lub przynajmniej utrzymanie ich na obecnym poziomie. Choć przed wyborami jeszcze wiele może się zmienić. Mimo tak pozytywnych informacji być może Polacy znowu będą stali przed wizją wzrostu kosztów utrzymania.

Wielu Polaków z widmem problemu
Najczęściej w kontekście kłopotów z regulowaniem swoich zobowiązań wspomina się o kredytobiorcach we Frankach. Tam duże wahania kursu franka szwajcarskiego mocno windują ratę kredytu. Do tej grupy w niewielkim stopniu dołączają także złotówkowicze, dla których wysokie stopy procentowe, są także dużym utrudnieniem. Okazuje się, że brak objęcia niektórych wspólnot rządową tarczą, która gwarantuje zamrożone ceny energii, również jest sporym problemem.
Ludzkie dramaty
Jeśli opisywane przez portal money.pl kłopoty z rządowymi tarczami są prawdziwe, to wiele wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni w najbliżym czasie może mieć problem z regulowaniem swoich zobowiązań. A to będzie oznaczało bankructwa, niewypłacalność i bezpośrednio dramaty dla mieszkańców. Prognozy wzrostu czynszu o 25% tylko z powodu kosztów energii mogą być dla domowych budżetów trudne do udźwignięcia. Zaległości w opłatach mieszkaniowych są pierwszym krokiem do utraty lokum. Jak wiadomo taka sytuacja, jest ludzkim dramatem.

źródło: money.pl