PILNE: Ukraińcy zaczynają kupować auta używane! Poznaj ciekawe zjawisko na rynku!

PILNE: Ukraińcy zaczynają kupować auta używane! Poznaj ciekawe zjawisko na rynku!

PILNE: Ukraińcy zaczynają kupować auta używane! Poznaj ciekawe zjawisko na rynku!

Podaj dalej

Wojna na Ukrainie była niemal dla wszystkich ludzi szokiem. Jednak po czasie entuzjazm związany z pomocą i tematem wokół konfliktu zaczyna słabnąć, a to przekłada się na chłodną obserwację sytuacji. Ciekawe zjawisko odnotowano na rynku aut używanych.

W chwili wybuchu walk na terenie Ukrainy szczególnie w okolicach stolicy – Kijowa, świat obiegły informacje o ludziach wyjeżdżających z miasta, którzy stoją w bardzo długich korkach. Z czasem podobna sytuacja powtórzyła się na granicy ukraińsko-polskiej, gdzie według danych Straży Granicznej od 24 lutego do 23 marca do Polski wjechało 140 000 pojazdów. A to dopiero początek interesujących faktów.

Różnica w przepisach widoczna na drodze?

Ze względu na dwa różne potencjały gospodarcze i funkcjonowanie w dwóch odmiennych ramach prawnych, pomiędzy Polską i Ukrainą są różnice, jeśli chodzi o podejście do niektórych zagadnień. Jednym z nich jest badanie techniczne. Na terenie naszego kraju, aby legalnie poruszać się po drogach, pojazd musi mieć aktualny przegląd. W Ukrainie brakuje takiego obowiązku w związku z tym do kraju, mogły wjechać auta w gorszym stanie technicznym. Oczywiście w perspektywie ucieczki przed bombami nikt nie zastanawia się nad tym, jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego uchodzimy przed wojną. Pytanie pojawia się później, co z takimi samochodami zrobić dalej?

Polacy coraz częściej wyrzucają auta na złom
fot. stock.adobe.com – Cimustock

Na ulicach można zaobserwować wiele samochodów od znanych w Europie Wschodniej marek, po takie, które myślą dopiero o podbiciu europejskiego rynku, jak chiński producent aut Geely. Najprawdopodobniej nie spełniają one europejskich norm bezpieczeństwa i spalin, więc może być kłopot z ich ewentualną sprzedażą. Wątek rozpoczęty celowo, ponieważ obserwuje się import samochodów używanych na Ukrainę.

Ukraińcy zaczęli kupować samochody używane

Jak podaje portal Autobaza.pl za Instytutem Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy od 12 kwietnia do początku maja Polskę opuściło 30 tys samochodów używanych, które znalazły nowych właścicieli na terenie Ukrainy. Zjawisko to z pewnością ma wiele podstaw od takiej, że na terenie zachodniej Ukrainy sytuacja wydaje się stabilizować, po zachęty ze strony państwa ukraińskiego do zakupu aut zza granicy. Sugeruje się, że ma to wzmocnić ukraińską gospodarkę i poprawić mobilność obywateli Ukrainy. Impulsem ma być zniesienia cła i podatku VAT na pojazdy importowane na teren Ukrainy.

Można przypuszczać, że zastosowany przez ukraińskie władze zabieg jest całkiem skuteczny, ponieważ od 5 kwietnia br. do początku maja br. na Ukrainę sprowadzono około 30 tysięcy pojazdów. Ponad połowa z nich była warta do ok. 14 300 zł, 11 406 samochodów było wartych od ok. 14 300 do ok. 72 000 zł. Samochody luksusowe były rzadkością wśród importowanych pojazdów – tych wartych około 288 tys. zł wjechało do Ukrainy tylko 40 – wynika z danych Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy.

Samochód na lawecie

 

Źródło: Autobaza.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News