PILNE: Trwa akcja policji - za rozmowę przez telefon tracisz prawko! Do kiedy tak będzie?!

PILNE: Trwa akcja policji - za rozmowę przez telefon tracisz prawko! Do kiedy tak będzie?!

policjant pytanie mandat gaśnica światła

Podaj dalej

Przeprowadzone w Polsce badania sugerują, że nawet co czwarty wypadek w kraju może być spowodowany przez używanie telefonu komórkowego. Czy pomysł zabierania prawka za korzystanie ze smartfona lub tabletu w czasie jazdy jest dobry?

Człowiek ma naturalną skłonność do poszukiwania alternatywnych rozwiązań i naginania panujących w społeczeństwie zasad. Dobrze widać to w narodach słowiańskich, gdzie Polacy najprawdopodobniej dzierżą palmę pierwszeństwa w popularnym kombinowaniu i robieniu wszystkiego po swojemu. Używanie telefonu komórkowego w ciągu dnia dla coraz większej grupy osób jest tak naturalne, jak oddychanie. W związku z tym chcą oni korzystać z urządzenia również w czasie jazdy.

Policja czuje się bezradna?

Przepisy ruchu drogowego powinny budzić społeczny szacunek i być jasne dla wszystkich. W Polsce podejście do przepisów tego rodzaju jest mocno wybiórcze, przez co na drogach spotkać można wielu kierowców z telefonem w ręku lub przy uchu w czasie jazdy samochodem. Wydaje się, że polskiej policji brakuje odpowiednich narzędzi do tego, żeby skutecznie egzekwować mandaty za takie zachowania za kierownicą. Jednocześnie ludzie wiedzą, że szansa na kontakt z policją z powodu używania smartfona jest niewielka, podobnie wysokość mandatu to opłacenia.

mandat policja grzywna

Rozwiązaniem problemu będzie utrata prawka?

Prawo jazdy dla wielu osób jest jednym z najważniejszych dokumentów. Jeśli stracimy uprawnienia do prowadzenia pojazdów bardzo często mamy ogromne kłopoty z codziennym funkcjonowaniem. Dlatego liczba punktów karnych na koncie kierowcy oraz widmo utraty prawa jazdy wydają się całkiem dobrym straszakiem dla kierowców, którzy notorycznie sięgają po smartfona w czasie jazdy.

Z takiego założenia wyszła policja w Belgii, dokładnie w Halle-Vilvoorde lub we Flandrii Wschodniej. Gdy policja złapie kierowcę na korzystaniu ze smartfona, tabletu lub czytnika książek w czasie jazdy, może on stracić prawo jazdy na osiem dni! Jest to zorganizowana akcja, która potrwa na terenie Belgii przynajmniej do 20 maja. Tak informuje portal Trans.info. Dalej możemy przeczytać, że w początkowych dnia akcji policyjnej z uprawnieniami pożegnało się 25 kierowców. Ciekawe, jak wiele osób musiałoby oddać prawo jazdy w Polsce?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News