PILNE: To niedługo będzie relikt przeszłości! Stać na to, coraz mniej osób!

PILNE: To niedługo będzie relikt przeszłości! Stać na to, coraz mniej osób!

Parking

Podaj dalej

Wzrost kosztów życia sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z zakupu mieszkania z miejscem postojowym. Ceny nieruchomości potrafią zawrócić w głowie. Polityka fiskalna państwa dodatkowo rzuca nam kłody pod nogi. Czy zmieni się budownictwo w Polsce?

Według danych opracowanych przez CBOS z 2010 roku około 40% ankietowanych Polaków mieszka w blokach. Osiedla mieszkaniowe powstają również w nowych miejscach przeznaczonych pod inwestycję. Jednak wzrost kosztów nieruchomości i coraz wyższe raty mogą mieć wpływ na decyzje konsumencie Polaków. Być może zaczniemy rezygnować z miejsc postojowych.

Utrzymanie samochodu jest coraz droższe

Świadomie, bądź nie, ustawodawcy niemal z każdej strony podnoszą koszty utrzymania samochodu. Irracjonalny skok cenowy litra paliwa, który powoli zaczyna być dotkliwy dla większości społeczeństwa sprawia, że dalekie podróże autem zaczynają być luksusem. Do tego strefy czystego transportu, podwyżka cen abonamentu za parking oraz obowiązkowej polisy OC. Te elementy stawiają pod znakiem zapytania sens posiadania samochodu.

przeglad samochodu pieniadze
fot. freepik

Historia się powtórzy?

Dawniej w miastach dominowały kamienice, które miały jedynie niewielkie pomieszczenia gospodarcze do trzymania drobiazgów lub roweru. Większość ludzi poruszała się pieszo, rowerami lub przy wykorzystaniu transportu zbiorowego. Dzisiaj wydaje się, że jesteśmy w pewien sposób do tego ponownie przymuszani. Dodatkowo młodsze pokolenia widzą coraz mniejszy sens w posiadaniu wielu rzeczy na własność. Perspektywa wynajęcia hulajnogi elektrycznej na minuty, czy samochodu wydaje się dla nich dużo bardziej atrakcyjna.

To niedługo będzie relikt przeszłości!

Zmiana upodobań konsumenckich i rozwijający się na horyzoncie kryzys gospodarczy, który zmusi Polaków do skromniejszego stylu życia, mogą trwale usunąć miejsca parkingowe i garaże z projektów nowych osiedli. Dodatkowa przestrzeń bardzo często wiąże się ze wzrostem ceny mieszkania. Stąd bardzo prawdopodobne jest to, że ludzie świadomie będą rezygnować z takiego luksusu, jak parking. Być może na wzór dawnych kamienic w środku będzie sadzić się drzewa lub organizować place zabaw dla dzieci, aby inaczej zagospodarować przestrzeń.

samochod sprzedaz parking
fot. freepik

Istnieje promyk nadziei

Jeśli montaż stacji ładowania w miejscach parkingowych na nowych osiedlach będzie standardem, być może wraz z popularyzacją samochodów elektrycznych miejsca postojowe zostaną z nami na dłużej. Jednak, jaka będzie przyszłość, przekonamy się niebawem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News