PILNE: Te zasady za kierownicą pomogą uratować Twoje finanse! Sprawdź je już teraz

PILNE: Te zasady za kierownicą pomogą uratować Twoje finanse! Sprawdź je już teraz

eco-jak-oszczedzac-paliwo

Podaj dalej

Powoli jazda samochodem staje się luksusem, choć dla wielu ludzi ciągle jest ona koniecznością. Pewne zasady za kierownicą pomagają obniżyć poziom zużycia paliwa w samochodzie. Czy może się on zbliżyć do fabrycznych deklaracji? Jest to całkiem prawdopodobne!

Współczesne samochody, czyli te przynajmniej z początku XXI wieku mogą mieć na swoim pokładzie systemy, które wbrew pozorom pomagają oszczędzać paliwo. Niestety czasami korzystamy z nich nieumiejętnie lub wręcz ignorujemy ich istnienie w samochodzie. Okazuje się jednak, że przy niewielkich zmianach w stylu jazdy można realnie obniżyć spalanie w aucie.

Lepsza organizacja i mniejszy pośpiech

Trudniejsze czasy wymagają od ludzi zmiany. Jeśli ciągle zachowujemy się podobnie i oczekujemy innych rezultatów, to najprawdopodobniej nie pojawią się one same z siebie regularnie. Dlatego zmniejszenie zużycia paliwa najlepiej jest zacząć od siebie, ponieważ tutaj mamy najwięcej do zrobienia.

pakiet sankcje rosja
fot. pixabay

Najprostszą metodą na zredukowanie wydatków na paliwo jest wolniejsza jazda. Gdy jedziemy po autostradzie 110-120 km\h względem wcześniejszych prędkości na poziomie 140 km/h i więcej z pewnością odczujemy, że przejechanie konkretnego dystansu kosztuje mniej. Tutaj jednak trzeba postawić sobie pytanie: ile czasu mogę przeznaczyć na dłuższą podróż, żeby przełożyła się ona na realne oszczędności w spalonym paliwie? Każdy indywidualnie musi sobie ocenić, jak bardzo może zwolnić na drodze, żeby zaoszczędzić.

Przewiduj i korzystaj z tempomatu

Drugą skuteczną metodą na obniżenie poziomu spalania jest nauka przewidywania tego, co za chwilę zdarzy się na drodze. Wykonywanie manewrów dużo łagodniej pozytywnie wpływa na poziom zużycia paliwa. Jeśli wolniej dojedziemy do czerwonego światła, istnieje spora szansa, że przejedziemy ten fragment drogi praktycznie bez zatrzymywania się. A każde rozpędzanie i hamowanie zwiększa zapotrzebowanie na paliwo.

diesel czerwone swiatlo

Jazda na tak zwanej nodze, czyli jedynie na wyczucie bez tempomatu jest daleka od ideału. A to właśnie w stałej prędkości oraz w odpowiednim kontrolowaniu zwalniania i przyspieszania ukryte są dodatkowe złotówki na paliwo. Gdy utrzymujemy bezpieczny dystans pomiędzy pojazdami, mamy w swoim aucie system ACC, czyli adaptacyjny tempomat, nasze spalanie może spaść zauważalnie.

Również kierowcy, którzy mają w swoim aucie klasyczny tempomat, przez manualne zwiększanie i zmniejszanie prędkości mogą sporo zyskać. Jednak w tym przypadku potrzeba zdecydowanie więcej skupienia oraz podejmowania trafnych decyzji za kierownicą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News