Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy był jednym z kilku gadżetów. Dzisiaj smartfon dla wielu Polaków jest podstawowym narzędziem pracy i komunikacji. Aplikacja, z której korzystamy niemal każdego dnia, może zostać zakazana! Czy jest to w ogóle możliwe?
Współcześnie świat realny przenika się z wirtualną rzeczywistością. Zdarza się tak, że w niematerialnym otoczeniu spędzamy większość swojego czasu. Oddając się przede wszystkim rozrywce, a dopiero w dalszej kolejności edukacji. Choć w poprawianiu sobie nastroju nie ma nic złego, to zdarza się, że sam sposób działania konkretnej aplikacji wzbudza kontrowersje.
Wirtualne formy promocji
Branża motoryzacyjna już od kilku lat zmieniła sposoby promocji. Część wydarzeń stacjonarnych zyskała wirtualną formę. Dzisiaj bardzo często premiera nowego modelu ma miejsce przede wszystkim w sieci. Dopiero w dalszej kolejności prezenterzy i dziennikarze motoryzacyjni otrzymują auta do testów. Zmienia się również miejsce reklamy – dawniej prasa, radio i telewizja były obowiązkowymi mediami. Dzisiaj coraz częściej bardziej opłaca się pojawić w serialu lub w aplikacjach mobilnych niż w bloku reklamowym stacji telewizyjnej.
Cyfrowe wojny
W przeszłości najważniejsze były surowce naturalne, obecnie coraz większe znaczenie ma informacja i sposób jej wykorzystania. Dlatego aplikacje mobilne zbierają ogromne ilości danych o użytkownikach. Niewielka grupa osób zapoznaje się dokładnie z polityką prywatności, a także regulaminami aplikacji, które mają w smartfonie. I tak dochodzimy do sedna sprawy, czyli zakazania aplikacji.
Ta aplikacja może zostać zakazana!
Od kilku lat narasta polityczne napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Podobnie na tapet powrócił wątek TikToka. Aplikacji mobilnej, która ma kapitał chiński i może być wykorzystana, jako źródło informacji m.in. o Amerykanach. Administracja Joe Bidena chce stworzyć sobie narzędzia do zakazania tej aplikacji na terenie USA. Wcześniej podobne decyzje chciał podjąć Donald Trump, jednak okazało się to niezgodne z prawem.
Według różnych szacunków TikToka na swoim telefonie ma w przybliżeniu co trzeci Polak. Czy wyobrażacie sobie życie bez mediów społecznościowych i rozrywki w sieci, jeśli taki zakaz pojawiłby się w Polsce?