PILNE: Strefy czystego transportu w 37 miastach w Polsce? Sprawdź, gdzie chcą tego ludzie!

PILNE: Strefy czystego transportu w 37 miastach w Polsce? Sprawdź, gdzie chcą tego ludzie!

PILNE: Strefy czystego transportu w 37 miastach w Polsce? Sprawdź, gdzie chcą tego ludzie!

Podaj dalej

Obecność w Unii Europejskiej w teorii nakłada na Polskę utrzymanie pewnych standardów, które dotyczą jakości powietrza. Strefy czystego transportu są już obecne w innych państwach na zachodzie naszego kontynentu. Mogą się one pojawić także nad Wisłą i chce tego coraz więcej Polaków.

Przed nami początek sezonu grzewczego, który w tym roku zapewne będzie inny od poprzednich zim. Obawa o dostępność węgla dobrej jakości dla gospodarstw domowych, a także możliwie drastyczne podwyżki cen za energię, mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości powietrza. W przyjętym przez Polskę Krajowym Planie Odbudowy znajdują się zapisy, które dosyć jednoznacznie pokazują, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie pojawi się znaczące przekroczenie norm jakości powietrza, mają powstać strefy czystego transportu.

Jaka szykuje się przyszłość?

Jeśli znajdujące się w Krajowym Planie Odbudowy zapisy o konieczności stworzenia stref czystego transportu, gdy normy czystości powietrza zostaną przekroczone, będą egzekwowane przez Komisję Europejską, Polskę czeka spore wyzwanie. Po pierwsze potencjalnych miast na mapie Rzeczpospolitej, gdzie takie strefy mogą powstać, jest około trzydziestu siedmiu. Po drugie komunikacja zbiorowa w wielu miastach pozostawia wiele do życzenia i często zmusza Polaków do korzystania z samochodu. Po trzecie wiek statystycznego auta nad Wisłą sukcesywnie rośnie, a co za tym idzie, spełnienie wymagań związanych z emisją spalin w hipotetycznych strefach czystego transportu, wydaje się coraz trudniejsze do realizacji.

diesel strefa czystego transportu
fot. pixabay

Strefy czystego transportu – gdzie ludzie chcą zmian?

Jest też druga strona medalu, o której możemy lekko zapominać w naszych rozważaniach. Okazuje się, że istnieje całkiem spora grupa ludzi, która oddolnie chce wprowadzenia takich stref w polskich miastach. Jak możemy przeczytać na łamach portalu autoexpert.pl, na podstawie badań opinii publicznej przeprowadzonych dla Clean Air Fund, aż 58% Polaków chce utworzenia strefy czystego transportu w ich mieście.

diesel strefa zakaz

Podano też kilka przykładów miast, gdzie odsetek ludzi zainteresowanych takim rozwiązaniem jest największy – Wrocław – 74 procent; Łódź i Warszawa – 66 procent. Pozostaje jedynie pytanie, jak bardzo wyniki badań  są zrobione pod utwierdzenie w tym, że postawione w badaniu tezy są słuszne?

źródło: autoexpert.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News