PILNE: Rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych! Jak otrzymać zwrot VAT-u za rachunki?!

PILNE: Rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych! Jak otrzymać zwrot VAT-u za rachunki?!

PILNE: Rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych! Jak otrzymać zwrot VAT-u za rachunki?!

Podaj dalej

Ceny surowców energetycznych w ostatnich kilku latach wystrzeliły w górę. W związku z wysokim kosztem utrzymania gospodarstwa domowego pojawiło się rządowe wsparcie. Teraz można otrzymać zwrot VAT-u za rachunki. Dla dużej grupy Polaków jest to spore odciążenie finansowe. Wystarczy złożyć wniosek w terminie i spełnić kilka kryteriów.

Rok 2023 przynosi ulgę dla tych, którzy ogrzewają swoje domy gazem. Rząd wprowadził program zwrotu podatku VAT dla gospodarstw domowych, które korzystają z gazu w celach grzewczych. Ale jak to działa i kto może skorzystać z tej ulgi?

Rządowe wsparcie nie jest dla wszystkich

Ogromnym wyzwaniem dla budżetu państwa byłaby pomoc wszystkim zainteresowanym. W związku z tym rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych jest ograniczone do wybranej puli osób. Aby móc złożyć wniosek trzeba mieć do tego określone podstawy. Po pierwsze i najważniejsze – ogrzewanie gospodarstwa domowego gazem. Tylko w ten sposób mamy szansę na zwrot podatku VAT od rachunków. Po drugie wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków potwierdzający korzystanie z gazu do celów grzewczych.

dodatek gaz portfel
fot. freepik

Trzecim kryterium są dochody, ponieważ najzamożniejsze gospodarstwa domowe nie mogą liczyć na rządowy program wsparcia. Tutaj precyzyjnie określono, jakie progi dochodu są brane pod uwagę i upoważniają nas do składania wniosku:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego.
  • 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Jeśli spełniasz powyższe kryteria, możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT za gaz. Pamiętaj, aby zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i złożyć wniosek w odpowiednim terminie!

Terminy i dokumenty

Na koniec formalności, więc konieczne do złożenia wniosku dokumenty, a także obowiązujące terminy. Oczywiście poza samym wnioskiem, który powinien być dostępny na stronie prezydenta miasta, burmistrza lub wójta, trzeba dołączyć kilka załączników:

  • umowę z dostarczycielem energii gazowej
  • fakturę potwierdzającą dostarczenie gazu
  • dowód opłacenia faktury

Wnioski można składać do 29 lutego 2o24 roku. Warto zapoznać się z lokalnymi zasadami, aby mieć pewność, że kwalifikujemy się do programu rządowego wsparcia.

źródło: murator.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News