PILNE: Prawo jazdy na ciężarówkę poniżej 18 roku życia?! Zobacz, o co dokładnie chodzi!

PILNE: Prawo jazdy na ciężarówkę poniżej 18 roku życia?! Zobacz, o co dokładnie chodzi!

PILNE: Prawo jazdy na ciężarówkę poniżej 18 roku życia?! Zobacz, o co dokładnie chodzi!

Podaj dalej

Branża transportowa ma spory dylemat, ponieważ starzejąca się kadra oraz brak nowych kierowców mocno komplikuję przyszłość. Dlatego prawo jazdy na ciężarówkę poniżej 18 roku życia to jeden z pomysłów na odwrócenie negatywnego trendu.

Czasami zawód kierowcy ciężarówki klasyfikuje się w rankingach najbardziej niebezpiecznych profesji w ścisłej czołówce. Ryzyko wypadku niemal każdego dnia. Do tego na terenie Starego Kontynentu groźba napadu, kradzieży paliwa lub nawet zagazowania w nocy kierowcy, są czymś, co podnosi poziom zagrożenia. Na koniec stres i wywołane przez to choroby zawodowe, którym towarzyszy samotność.  Te wszystkie czynniki sprawiają, że coraz mniej osób decyduje się usiąść za kierownicą na długie lata.

Autonomiczny transport jest pieśnią przyszłości

Jednym z rozwiązań dla problemów kadrowych w transporcie ma być zastąpienie ludzi maszynami. Niestety w tym aspekcie występuje kilka problemów, które stoją na drodze do pełnej automatyzacji transportu. Po pierwsze brakuje ciężarówek, które potrafią samodzielnie w 100% poruszać się po drogach. Po drugie wszelkiego rodzaju przepisy ruchu drogowego i ewentualnej odpowiedzialności za wypadek z udziałem pojazdu autonomicznego, są w bardzo mocno wczesnej fazie rozwoju. Po trzecie kierowca w pewnym stopniu kontroluje również to, co dzieje się z ładunkiem w związku z tym, jego obecność jest istotna.

diesel kraków strefa czystego transportu
fot. pixabay

Nadzieją są pasjonaci

Jedynym realnym bodźcem do zmiany negatywnego trendu w branży transportowej, jest zapał pasjonatów transportu. W większości przypadków zamiłowanie do ciężarówek przekazywane jest z ojca na syna lub coraz częściej córkę. Są też ludzie, którzy mają zupełnie inne tradycje w rodzinie, jeśli chodzi o drogę zawodową. Jednak mają w sobie sympatię do transportu. Niestety bardzo często z wiekiem gaśnie ona i w najlepszym wypadku pozostaje jedynie hobby. Jedną z przeszkód są przepisy uprawniające do podjęcia kursu na prawo jazdy.

Prawo jazdy poniżej 18 roku życia rozwiąże problemy?

W Niemczech od kilku lat powraca temat uprawnień na pojazdy ciężarowe dla osób poniżej 18 roku życia. W tej koncepcji jest sporo sensu, ponieważ bardzo często osoby kończą edukację w szkole w wieku 16 lat. Do zdobycia prawa jazdy na ciężarówki muszą czekać dwa lata. Jeśli proces można maksymalnie skrócić, istnieje szansa, że zapał do transportu będzie podtrzymany. Wtedy młody kierowca mógłby podróżować pod opieką bardziej doświadczonego szofera już od 17 roku życia.

Czy taki pomysł sprawdziłby się również w Polsce?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News