PILNE: Polska nie jest gotowa na elektromobilność! Dowiedz się ile aut przypada na jedną ładowarkę!

PILNE: Polska nie jest gotowa na elektromobilność! Dowiedz się ile aut przypada na jedną ładowarkę!

samochody elektryczne ładowarki samochód łądowarka polska ile

Podaj dalej

Dzisiaj można powiedzieć, że w społeczeństwie powstają trzy grupy użytkowników pojazdów. Pierwsza widzi plusy elektromobilności, druga czeka na więcej informacji w tej sprawie i trzecia wie, że to jest przegrana sprawa. Okazuje się, że na tę chwilę Polska nie jest gotowa na elektromobilność.

Informacja związana z zakazem sprzedaży, a być może także rejestrowania samochodów spalinowych od 2035 roku zmroziła wielu kierowców. Finalnie do końca nie wiemy, jakie będą losy tego projektu, jednak przyszłość wygląda zdecydowanie mniej optymistycznie, niż jeszcze wydawało się chwile temu. Zastąpienie konwencjonalnych samochodów ich elektrycznymi odpowiednikami będzie trudne. W Polsce to zadanie wydaje się jeszcze większe i aktualnie statystyki są przeciwko nam.

Więcej samochodów elektrycznych

Faktem jest, że z roku na rok na polskich drogach wzrasta liczba samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w swoim opracowaniu, aktualnie na polskich drogach przemieszcza się około 46 676 pojazdów elektrycznych. Tak zwany Licznik Elektromobilności pokazuje wzrost na poziomie 45% rok do roku. Można to uznać za powody do dumy, jednak realnie patrząc taka liczba pojazdów elektrycznych, jest przysłowiową kroplą w morzu potrzeb.

Zbyt mało ładowarek do pojazdów elektrycznych

Aby rozwój elektrycznej motoryzacji w Polsce miał sens i realną przyszłość musi zajść wiele zmian. Wprowadzenie podatków, które mają „zachęcić”, a w praktyce wymusić zmianę pojazdów spalinowych na elektryczne przypomina obowiązkowe zadanie dla chętnych i nie ma wiele wspólnego z naturalnym procesem zmiany. Już teraz opracowanie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych pokazuje dość jednoznacznie, że mamy pewne zaburzenie w rozwoju infrastruktury potrzebnej do ładowania pojazdów bateryjnych. Liczba potrzebnych urządzeń nie jest wystarczająca, co za tym idzie, nastąpił dość duży wzrost samochodów elektrycznych, które przypadają na jedną ładowarkę.

21 pojazdów elektrycznych na jedną stację ładowania!

Dzisiaj wiadomo, że w Polsce na jedną stację do ładowania elektryków przypada aż 21 aut osobowych. Oczywiście w przypadku stacji paliw ten współczynnik z pewnością jest zdecydowanie większy. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że tankowanie pojazdu z silnikiem konwencjonalnym trwa zdecydowanie krócej.

Tesla-ladowanie-rachunek-za-prad
fot. Tesla

Taki obraz sytuacji sprawia, że właściciele samochodów elektrycznych nad Wisłą muszą korzystać z własnych źródeł energii lub specjalnych aplikacji mobilnych, które pomagają znaleźć wolną ładowarkę w naszej okolicy. Być może już niedługo będzie tak, że podładowanie elektryka, choć być może tańsze od tankowania na stacji paliw, będzie o wiele trudniejsze.

Źródło: PSPA

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News