PILNE: Ogromne kolejki na stacjach paliw! Kierowcy chcą zdążyć przed podwyżkami cen!

PILNE: Ogromne kolejki na stacjach paliw! Kierowcy chcą zdążyć przed podwyżkami cen!

PILNE: Ogromne kolejki na stacjach paliw! Kierowcy chcą zdążyć przed podwyżkami cen!

Podaj dalej

Polska jeszcze w tym roku nie doświadczyła znaczącego zainteresowania paliwem, w krótkim czasie. Ogromne kolejki pojawiły się tuż po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także przed końcem 2022 roku w obawie przed skokowym wzrostem cen po wejściu nowej stawki VAT na paliwa. Podobne scenariusze rozgrywają się także w innych krajach.

Stabilność waluty i kondycja gospodarki mają ogromne znaczenie dla codziennego życia. Galopująca inflacja i wiążące się z nią nagłe zmiany cen produktów pierwszej potrzeby, mogą wręcz zniszczyć kraj od środka. Masowy dodruk pieniądza, a także nieodpowiedzialna polityka wewnętrzna i zagraniczna w krótkim czasie mogą wywołać prawdziwy dramat.

Polska jest względnie bezpieczna, ale…

W przypadku Polski najwięcej wątpliwości budzi sytuacja związana z konfliktem za naszą wschodnią granicą. Nie wiemy, jak działania wojenne nabiorą rozpędu wraz z początkiem wiosny. Każda eskalacja walk stawia Polskę, jako region mniej atrakcyjny gospodarczo, co bezpośrednio przekłada się na osłabienie naszej waluty, a także wzrost cen paliw.

paliwo cena ceny paliwa diesel benzyna
fot. pixabay

Niebezpieczeństwo związane ze wzrostem inflacji po pewnym czasie może wymknąć się spod kontroli rządzących. Widać to na przykładzie Węgier, a także Turcji. W tych krajach obserwujemy jedną z największych inflacji w tym rejonie świata. Z punktu widzenia Polski sytuacja wygląda względnie bezpiecznie, ale wszystko może się zmienić i trzeba mieć sytuację pod kontrolą.

Ogromne kolejki na stacjach paliw!

Nie w każdym kraju ludzie mają tak dużo szczęścia. W niektórych rejonach świata także dochodzi do osłabienia waluty w porównaniu do amerykańskiego dolara. Gwałtowny wzrost cen paliw skłania ludzi do zakupu paliwa po starej cenie. Tak powstają ogromne kolejki na stacjach paliw i dochodzi do swego rodzaju samo spełniającej się przepowiedni.

Przekonali się o tym boleśnie mieszkańcy Pakistanu, którzy od dłuższego czasu borykają się z wielopoziomowym kryzysem gospodarczym oraz energetycznym. Zapowiedziane przez rząd podwyżki cen paliw wywołały negatywne reakcje społeczeństwa.   Mamy nadzieję, że tak negatywne scenariusze nie powtórzą się w Europie.

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News