PILNE: Ogromne kolejki na stacjach! Na paliwo czeka się nawet kilkadziesiąt minut!

PILNE: Ogromne kolejki na stacjach! Na paliwo czeka się nawet kilkadziesiąt minut!

paliwo stacja paliw

Podaj dalej

Kryzys paliwowy w Europie ciągle trwa i wydaje się, że trudne czasy mogą być dopiero przed nami. W niektórych rejonach polski są ogromne kolejki na stacjach, a na paliwo czeka się nawet po kilkadziesiąt minut!

Być może pamiętacie sytuacje z końcówki lutego bieżącego roku, gdy groźba wojny na Ukrainie i być może przeniesienia się tego konfliktu na tereny Rzeczpospolitej była tak potężna w głowach wielu Polaków, że rozpoczęła się prawdziwa panika pod stacjami paliw. Ludzie zaczęli masowo wykupywać benzynę i olej napędowy do swoich pojazdów, często tankując duże zbiorniki lub nawet całe cysterny! To podbiło mocno ceny paliw, które na wysokim poziomie zostały do dziś.

Każdy poszukuje oszczędności

W czasach, gdzie każda złotówka lub każde euro ma zupełnie inną wartość, ludzie zaczynają poszukiwać oszczędności. Niedyś Polacy jeździli, chociażby na stacje paliw w Białorusi, ponieważ tam paliwo potrafiło być o kilka złotych na litrze tańsze od tego w Polsce. Aktualnie różnice w cenach paliw pomiędzy niektórymi województwami mogą być na tyle znaczące, że opłaca się podjechać kawałek dalej, żeby zalać tańszej benzyny lub diesla do baku.

przeglad samochodu pieniadze
fot. freepik

Słowacy i Czesi szturmują polskie stacje paliw

Obecnie jesteśmy świadkami turystyki paliwowej, ponieważ między innymi Czesi i Słowacy bardzo chętnie odwiedzają przygraniczne z ich ojczyznami stacje paliw na terenie Polski. Powód jest bardzo prosty – litr benzyny w Czechach kosztuje w przybliżeniu 43 korony czeskie, czyli około 8 złotych 30 groszy. Na Słowacji za paliwo należy zapłacić już 1,90 Euro, co sprawia, że polskie ceny paliw na poziomie 7 złotych za litr w rejonach przygranicznych, nadal są bardzo mocno atrakcyjne.

Od poniedziałku diesel, benzyna, LPG za śmieszne pieniądze
fot. freepik.com – BillionPhotos

Skutki takie działania widać gołym okiem, na paliwo trzeba czekać czasami po kilkadziesiąt minut, a jeśli komuś zależy na czasie musi jechać do innej stacji paliw lub pojawić się pod dystrybutorem w godzinach, gdy jeszcze nasi sąsiedzi nie pojawili się na terenie stacji. To z pewnością przekłada się na szybsze opróżnienie zbiorników stacji paliw i nieco większe niedobory paliwa w tych rejonach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News