PILNE: Od 31 marca ważne zmiany przy wydawaniu paszportu! Można już składać wnioski!

PILNE: Od 31 marca ważne zmiany przy wydawaniu paszportu! Można już składać wnioski!

paszport dokument podrozowanie

Podaj dalej

Wiosna jest czasem, gdy planujemy wyjazdy za granicę. Od 31 marca ważne zmiany przy wydawaniu paszportu. Na co trzeba zwrócić uwagę przy składaniu wniosku?

Chociaż Polska należy do strefy Schengen, gdzie do przekroczenia granicy wystarczy jedynie ważny dowód osobisty, to ważny paszport ciągle jest bardzo przydatnym dokumentem. Zwłaszcza gdy planujemy wyjazd poza Europę, gdzie paszport jest obowiązkowy. Od 31 marca zaszły ważne zmiany przy wydawaniu paszportu. Na co należy zwrócić uwagę?

Paszport dla dorosłych

W przypadku składania wniosku o paszport dla dorosłych w tym roku wszystko pozostaje bez zmian. Dokument powinien być ważny na czas wyjazdu z kraju. Jeśli traci on ważność, należy udać się do urzędu paszportowego, gdzie składa się stosowny wniosek. Standardowy tryb realizacji paszportu to około trzech tygodnie. Oczywiście zdarza się, tak, że w wyjątkowych sytuacjach paszport można otrzymać szybciej. Jednak nie ma co liczyć za każdym razem na wyrozumiałość urzędników.

Od 31 marca ważne zmiany przy wydawaniu paszportu dla dzieci

Jeśli dziecko ma poniżej piątego roku życia od 31 marca w urzędzie, mogą pojawić się jedynie rodzice przy odbiorze dokumentu. Dopiero dzieci w wieku 5 – 12 lat muszą być przy odbiorze dokumentu. Z istotnych zmian teraz do wydania zgody na dziecko potrzebna jest zgoda elektroniczna. Od 31 marca za wyrażenie zgody na wydanie paszportu nie będą także pobierane opłaty.

Warto zapoznać się ze wszystkimi zmianami

Jeśli mamy taką możliwość, warto udać się wcześnie do urzędu, aby dowiedzieć się, czy wszystkie informacje, jakie znaleźliśmy w internecie, są ważne. Przykładowo zmiany dotyczące zdjęć potrzebnych do dokumentu tożsamości mogą być zaskoczeniem. Okazuje się, że pomiędzy zdjęciem do dowodu osobistego i do paszportu, może być maksymalnie pół roku odstępu. W przeciwnym razie fotografia zostanie odrzucona.

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News