PILNE: Od 1 sierpnia prawo jazdy kat. C i C+E od 18 roku życia - idą duże zmiany!

PILNE: Od 1 sierpnia prawo jazdy kat. C i C+E od 18 roku życia - idą duże zmiany!

ciezarowka itd tachograf

Podaj dalej

Wyzwania w transporcie mają różne oblicza, dlatego rządy państw w Europie podejmują nowe działania, aby minimalizować ich skutki. Od 1 sierpnia bieżącego roku ludzie zainteresowani zrobieniem prawo jazdy kategorii C i C+E mogą przystąpić do egzaminu od 18 roku życia.

Wszystko przez duże wyzwanie, z jakim musi zmierzyć się transport – starzejąca się kadra kierowców i brak wystarczającej liczby nowych rąk do pracy. Oczywistym pomysłem do zmiany tego negatywnego trendu wydaje się obniżenie minimalnego wieku na daną kategorię prawa jazdy. I tak od dzisiaj C i C+E może mieć osiemnastolatek.

Samotność, niezdrowy tryb życia i kradzieże

Życie kierowcy zawodowego w transporcie krajowym lub międzynarodowym, jest pełne różnego rodzaju wyzwań i ma określone konsekwencje. Jedną z największych dla zdrowia psychicznego, jest samotność w trasie. Oczywiście telefony komórkowe, a także komunikatory poprawiają sytuację i dużo łatwiej możemy nawiązać kontakt z najbliższymi. Jednak kontakt na żywo i zwykła obecność drugiego człowieka obok, są bezcenne. Dlatego zaangażowanie młodszych kierowców, którzy potraktują to, jako przygodę, wydaje się mieć sporo sensu.

ciezarowka kontrola itf
fot. freepik

Osobnymi czynnikami zniechęcającymi do podjęcia pracy w branży TSL, jest nieco wymuszony niezdrowy tryb życia – długotrwała pozycja siedząca, kłopoty z regularną dietą i snem. Do tego dochodzą rosnące problemy z kradzieżami paliwa oraz drogocennych rzeczy z kabin ciężarówek.

Od 1 sierpnia wchodzi nowe prawo!

Na taką zmianę zdecydowało się Słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i od 1 sierpnia 2022 roku prawo jazdy kategorii C, C+E może uzyskać osoba w wieku osiemnastu lat. Wcześniej minimalny wiek dla tego rodzaju uprawnień to dwadzieścia jeden lat. Taki krok ma pobudzić młodych ludzi do działania i pomóc zniwelować dużą lukę pokoleniową w transporcie.

prawo jazdy
Pixabay

Podobny pakiet zachęt do podjęcia pracy jako kierowca zawodowy planują w najbliższym czasie wprowadzić lub już wprowadzają inne kraje Unii Europejskiej. Być może niebawem i w Polsce pojawią się propozycje rozwiązań, które pomogą walczyć z dużymi problemami, jakie ma branża transportowa nad Wisłą.

źródło: trans.info

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News