PILNE: Od 1 czerwca ważna zmiana dla emerytów! Część osób może stracić pieniądze!

PILNE: Od 1 czerwca ważna zmiana dla emerytów! Część osób może stracić pieniądze!

wiek emerytalny 68

Podaj dalej

Wielu emerytów poza pobieraniem świadczenia emerytalnego z konieczności dorabia, wykonując różne prace. Jednak od 1 czerwca 2023 roku część seniorów musi uważać na ilość zarobionych pieniędzy. Pojawiły się nowe limity, których przekroczenie może skutkować nawet zawieszeniem emerytury!

Koszty życia sukcesywnie rosną, natomiast waloryzacja emerytury nie do końca nadąża za zmianami cen. Wprowadzenie „trzynastki” i „czternastki” dla emerytów jest tylko chwilowym wsparciem, które w największej ilości przypadków oznacza wydanie tej dodatkowej kwoty na bieżące potrzeby. Okazuje się, że mimo możliwości dorobienia do emerytury dodatkowych pieniędzy, część emerytów musi skrupulatnie patrzeć na swoje przychody.

Te osoby mogą spać spokojnie!

Zmiany wprowadzone 1 czerwca dotyczą tylko określonej grupy emerytów. Polacy, którzy przeszli na emeryturę w ustawowym czasie, czyli dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat, mogą być spokojni. W tym przypadku brakuje zagrożenia, że ilość pieniędzy zarobionych dodatkowo do emerytury spowoduje jej obniżenie lub nawet zawieszenie. W nieco mocniej skomplikowanej sytuacji są emeryci, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę.

seniorzy emerytura zus
Freepik

Jesteś na wcześniejszej emeryturze? Uważaj!

Część osób chce lub wręcz musi przejść na wcześniejszą emeryturę, ponieważ problemy zdrowotne ich do tego zmuszą. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, ale pracujemy dorywczo, musimy uważać. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity dla przychodów uzyskiwanych przez osobę na wcześniejszej emeryturze.

Emeryt może osiągnąć przychód na poziomie 70% przeciętnego wynagrodzenia brutto podawanego przez Główny Urząd Statystyczny. Obecnie jest to kwota 4987 złotych brutto. Do tego poziomu emerytura lub renta pozostają na swoim poziomie. Powyżej tej kwoty następuje zmniejszenie świadczeń. Jeśli emeryt będzie zbyt mocno aktywny zawodowo i uzyska przychód na poziomie 130% średniej krajowej, czyli 9261,60 złotych brutto, jego emerytura lub renta zostanie zawieszona.

emerytura pieniadze swiadczenie
fot. freepik

Warto zdawać sobie z tego sprawę, jeśli chcemy aktywnie dorabiać do emerytury, żeby mieć dodatkowe pieniądze na leki, dojazdy samochodem lub inne potrzeby życia codziennego.

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News