PILNE: Obniżka cen paliw i transportu publicznego - jeden ze sposobów na walkę z inflacją!

PILNE: Obniżka cen paliw i transportu publicznego - jeden ze sposobów na walkę z inflacją!

Paliwa tanieją i drożeją

Podaj dalej

Inflacja jest globalnym problemem, który powstał między innymi przez masowy dodruk pieniądza w trakcie pandemii koronawirusa. Obniżka cen paliw i transportu publicznego ma być jednym ze sposobów na walkę z inflacją. Czy takie rozwiązanie przyniesie wyczekiwane rezultaty?

W teorii wiadomo, że niskie ceny paliw kopalnych i innych źródeł energii są podstawą dla przystępnych kosztów życia statystycznego obywatela danego kraju. Koszt transportu dóbr i usług jest jedną ze składowych ceny, jaką widzimy na półce w sklepie lub na rachunku za wykonanie jakiejś czynności. Jeśli jest on niski, niższe powinny być ceny, a także wskaźnik inflacji CPI.

Polska podniosła podatek na paliwa

Głośnym echem w mediach głównego nurtu rozniosła się informacja o powrocie do dawnej, dużo wyższej stawki VAT za paliwa. Eksperci rynku paliwowego spodziewali się skokowego wzrostu cen na stacjach nawet o ponad złotówkę drożej. Na szczęście z punktu widzenia kierowców korekta cen na pylonach reklamowych była raczej symboliczna. W ostatnich kilku dniach obserwujemy podwyżki na stacjach, ale mają one podłoże związane przede wszystkim z sytuacją międzynarodową.

minister zdrowia adam niedzielski podatki akcyza alkohol papierosy
fot. pixabay

Obniżka cen paliw i transportu publicznego

Możemy odnieść wrażenie, że niemal każde państwo na świecie jest zmuszone podnosić podatki i ograniczać konsumpcję obywateli, żeby obniżyć poziom inflacji. W przeciwną stronę podąża Nowa Zelandia – nowy premier tego kraju – Chris Hipkins chce pomóc mieszkańcom w życiu codziennym. Dlatego jego rząd zdecydował się na obniżenie akcyzy na paliwa, a także zmniejszył koszt transportu publicznego.

mandat autobus zatoczka przystanek włączenie do ruchu autobusy
fot. pixabay

Czy te działania dadzą realny efekt dla gospodarki Nowej Zelandii, czas pokaże. Widać, że powoli państwa szukają dróg wyjścia z wysokiej inflacji. Być może przykład odległego kraju powinien być inspiracją dla innych państw na świecie.

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News