PILNE: Nowy rodzaj paliwa na stacjach paliw! Czy będzie on dużo tańszy od Pb95?!

PILNE: Nowy rodzaj paliwa na stacjach paliw! Czy będzie on dużo tańszy od Pb95?!

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Kryzys paliwowy w Europie spowodowany sankcjami nałożonymi na Rosję zmusza państwa Starego Kontynentu do poszukiwania alternatywy. Wiele wskazuje na to, że na stacjach paliw pojawi się nowy rodzaj benzyny. Czy będzie ona tańsza od Pb 95?

Europa znajduje się obecnie w bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Konflikt Rosji z Ukrainą zachwiał układem sił na Starym Kontynencie i obnażył słabe strony państw europejskich. Z drugiej strony założenia Fit for 55 i innych proekologicznych pomysłów w Unii Europejskiej wymuszają na jej członkach poszukiwanie bardziej ekologicznych wersji paliw. W ten sposób na polskich stacjach pojawi się nowy rodzaj benzyny o oznaczeniu E10.

Więcej bioetanolu i mniej dwutlenku węgla?

W Polsce paliwo o symbolu E10 jest nowością, która na szeroką skalę pojawi się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Nazwa pochodzi od 10% bioetanolu, który pojawia się w składzie tego paliwa. Pozostałe 90% czynników to tradycyjna benzyna bezołowiowa. W założeniu obecność bioetanolu ma poprawić parametry benzyny i obniżyć ilość emitowanego dwutlenku węgla.  W ten sposób ma być ekologicznie, ale czy będzie też taniej?

silnik spalinowy rozgrzanie

Nowy rodzaj paliwa na stacjach paliw będzie tańszy?

Jeśli wszystko pojawi się w terminie benzynę E10 zobaczymy w przyszłym roku. Jednak ten rodzaj paliwa jest już dostępny w innych krajach Unii Europejskiej. Znajdziemy go na stacjach paliw Francji, Niemiec, Węgier, Finlandii, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii. Pytanie pojawia się jedno, czy E10 będzie tańsze od popularnej Pb95? Wiele wskazuje na to, że różnice w cenie mogą być niewielkie.

Pokazują to wskazania na stacjach paliw w innych krajach, gdzie E10 jest już dostępne. Odchylenia w cenie są na tyle małe, że poza względami ekologicznymi, tankowanie takiego paliwa może być średnio opłacalne. Dodatkowo nie każdy samochód bez konsekwencji dla silnika, może jeździć na tym rodzaju paliwa. O tym też trzeba pamiętać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News