PILNE: Nowy podatek od samochodów! Po kieszeni dostaną niemal wszyscy kierowcy?!

PILNE: Nowy podatek od samochodów! Po kieszeni dostaną niemal wszyscy kierowcy?!

samochód leasing podatek

Podaj dalej

Zachęcanie do elektromobilności może przybierać różne formy. Jedną z nich może być nowy podatek od samochodów spalinowych. Jego wysokość ma być zależna przede wszystkim od poziomu emisji spalin.

Elektromobilność ma być przyszłością motoryzacji, więc ustawodawcy dwoją się i troją, żeby kierowcy przekonali się do niej możliwie najszybciej. Jednym z pomysłów zasugerowanym na forum publicznym są z jednej strony dotacje do pojazdów elektrycznych z drugiej nowy podatek od emisji spalin.

Dotacje i rozdawanie pieniędzy – zły pomysł?

Teoria i praktyka bardzo mocno różnią się od siebie. Już wielokrotnie w historii ludzkości przekonaliśmy się, że kreowanie pustych pieniędzy, żeby zrealizować za wszelką cenę określone projekty ma swoje złe konsekwencje. Dotacje do samochodów elektrycznych w większości przypadków są zbyt niskie dla osób, które mają mniej zasobny portfel i jednocześnie niezbyt potrzebne tym ludziom, których stać na zakup pojazdu elektrycznego. Aktualnie w Polsce elektromobilność jest, póki co dla ściśle określonej grupy klientów. Gdy mamy do dyspozycji własne źródło prądu, a elektryk ma być kolejnym autem w rodzinie, takie rozwiązanie zaczyna mieć sens. Dla statystycznego kierowcy znad Wisły to mocno odległa perspektywa.

opłaty za diesla, benzynę i elektryki
fot. freepik.com

Nowy podatek w kraju, gdzie auta mają kilkanaście lat

Polacy w większości przypadków jeżdżą samochodami, które mają minimum dziesięć lat. Jak czytamy na stronie podatki.biz, organizacja o nazwie EV Klub Polska proponuje wprowadzenie zachęt do zakupu pojazdów elektrycznych. Pewną nowością są dotacje na auta używane, które możemy zasilać z gniazdka. Dalej ma pojawić się premia za złomowanie starego samochodu. Największe kontrowersje budzą akcyza oparta na parametrach ekologicznych i podatek od nabycia i użytkowania pojazdu, ściśle powiązany z emisją CO2. Wysokość tego podatku miałaby być zależna od poziomu emitowanych szkodliwych substancji.

spaliny smog diesel

Projekt w złym momencie

Gospodarka Polski powoli zaczęła wychodzić z pandemicznego szoku, ludzie po chwili oddechu zaczynają odczuwać skutki rosnącej inflacji. Obciążenia domowych budżetów są coraz większe. Wprowadzenie nowego podatku z pewnością zniechęci ludzi do zmiany swojego auta na nowsze. O wyborze pojazdu elektrycznego może pomarzyć niewielka grupa społeczeństwa. Kluczem do odmłodzenia floty w Polsce powinna być zamożność społeczeństwa, niekoniecznie dotacje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News