PILNE: Nawet 66% kierowców nie jest świadoma tego schorzenia! Sprawdź, na co zwracać uwagę!

PILNE: Nawet 66% kierowców nie jest świadoma tego schorzenia! Sprawdź, na co zwracać uwagę!

ceny paliw kierowca

Podaj dalej

W XXI wieku mamy wiele chorób cywilizacyjnych, które osłabiają nasz organizm. Część z nich daje wręcz niezauważalne symptomy, które dostrzegamy po czasie. Jak pokazują badania, nawet 66% po 40 roku życia nie jest świadoma, że potrzebuje wizyty u lekarza.

Szacuje się, że kierowca blisko 90% informacji podczas prowadzenia pojazdu analizuje przy pomocy swojego wzroku. Pozostałe 10% związane jest z odczuciami potrzebnymi, chociażby do wykrycia awarii czy poślizgu pojazdu. Niestety, ciągłe wpatrywanie się w ekrany komputerów i smartfonów ma swoje konsekwencje. Nasz wzrok zdecydowanie szybciej się męczy i bardzo często potrzebuje on pomocy specjalisty.

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Jedna z najpopularniejszych obecnie dolegliwości związanych z oczami. Objawia się ona szczypaniem, swędzeniem, gałek ocznych i uczuciem piasku pod powiekami. Często występuje również pogorszenie ostrości widzenia. Jeśli nasza praca wymusza na nas długotrwałe wpatrywanie się w monitor, warto zadbać o to, żeby w drodze powrotnej do domu wykonać kilka podstawowych ćwiczeń, które pomagają zadbać o kondycję wzroku.

Ćwiczenia na poprawę kondycji wzroku

Jak informują eksperci, jedną z najlepszych metod na poprawę jakości widzenia, jest zmiana punktów, na które spoglądamy. Raz na jakiś czas, powiedzmy, co trzydzieści minut podnieśmy wzrok i spójrzmy ponad monitor gdzieś w dal. Ciekawą metodą na rozluźnienie mięśni gałek ocznych jest wykonywanie oczami ruchów, które przypominają kreślenie cyfry osiem w powietrzu. Również ruszanie oczami w górę i w dół przy zamkniętych powiekach, jest pomocne.

Nawet 66% kierowców po 40 roku życia o tym nie wie!

Na podstawie badań przeprowadzonych przez GFK Polonia wiemy, że nawet 66% kierowców po 40 roku życia nie jest świadoma, że ma wadę wzroku, która wymaga leczenia lub ma źle dobrane okulary korekcyjne. Gdy powrócimy do informacji z początku tekstu – blisko 90% bodźców kierowca odbiera przy pomocy wzroku, mamy bardzo skomplikowaną sytuację. Największa niepewność za kierownicą pojawia się po zmroku lub w trudniejszych warunkach atmosferycznych, gdzie kierowca musi mieć możliwie najlepszą ostrość widzenia, żeby odpowiednio reagować na sytuacje na drodze.

kierowca uprawnienia prawo jazdy alkohol
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News