PILNE: Nadchodzą wielkie zmiany! Koniec jazdy samochodem w mieście jest już bliski?!

PILNE: Nadchodzą wielkie zmiany! Koniec jazdy samochodem w mieście jest już bliski?!

PILNE: Nadchodzą wielkie zmiany! Koniec jazdy samochodem w mieście jest już bliski?!

Podaj dalej

Miasta są ważnymi punktami na mapie każdego państwa. Wokół największych aglomeracji gromadzą się ludzie, biznes, kultura, sztuka i samochody. Być może cztery kółka już niebawem będą mniejszością. Wszystko przez zmianę w przepisach!

Samochody są stałym elementem miejskiego krajobrazu. Trudno sobie wyobrazić, aby w najbliższej przyszłości auta zniknęły z największych miast w Polsce. Mimo wszystko stopniowo podejmowane są decyzje, które prowadzą do skutecznego ograniczenia ruchu lub wręcz zniechęcenia kierowców do jazdy samochodem w ścisłym centrum. Z podobnym pomysłem wychodzi miasto Warszawa.

Ruch samochodowy jeszcze mocniej zwolni?

Największe miasta w Polsce borykają się ze spowolnionym ruchem w godzinach szczytu. Mimo trudniejszej sytuacji gospodarczej ludzie ciągle preferują jazdę samochodem od poruszania się komunikacją miejską. Czasami realnie brakuje alternatywnego środka transportu i jeśli ktoś mieszka w gorzej skomunikowanym rejonie, musi postawić na auto, motocykl lub w najgorszym przypadku rower. Jednak w najbliższej przyszłości największe polskie miasto prawdopodobnie czeka rewolucja, która jeszcze mocniej może spowolnić ruch na jezdniach.

korek kierowca samochód

Strefy 30 km/h znane w Europie

Gdy mamy okazję wyjechać poza granice Polski, istnieje bardzo duża szansa, że spotkamy się z oznaczeniem strefy ruchu, gdzie maksymalne ograniczenie prędkości to jest 30 km/h. Przy tej szybkości ryzyko poważnych obrażeń jest niewielkie zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów, a także dla mniej osłoniętych użytkowników drogi. Dlatego zupełnie oczywiste jest to, że coraz więcej miast chce budować lub poszerzać te strefy u siebie.

90 procent miasta z ograniczeniem do 30 km/h?

Mieszkańców Warszawy w najbliższym czasie mogą czekać bardzo duże zmiany. Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym w stolicy zaczyna promocję stref Tempo 30, gdzie będzie obowiązywało graniczenie do 30 km/h. Ma to być podobna konstrukcja ulic do tych, które spotykamy w Europie Zachodniej. Jak informuje PAP, być może nawet 90 procent Warszawy zostanie objęte taką strefą. Jednak w planie są przede wszystkim drogi dojazdowe, a nie tranzytowe środki komunikacji i główne arterie miasta.

kierowcy pojada z predkoscia 30 km
Pixabay

Koniec jazdy samochodem jest już bliski?

Coraz więcej miast w całej Europie podejmuje szereg działań, które mają stopniowo wyprzeć samochody z centrum dużych aglomeracji. Wysokie opłaty za parking, konieczność płatności przy wjeździe do ścisłego centrum, ruch ograniczony tylko do konkretnych pojazdów i drastycznie obniżone ograniczenia prędkości.

Te wszystkie decyzje mają skutecznie zniechęcić kierowców do wycieczek samochodem po śródmieściu miasta. Być może na końcowym etapie nakazów i zakazów pojawi się pomysł całkowitego wstrzymania ruchu pojazdów spalinowych w centrach miast na masową skalę.

źródło: wprost.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News