PILNE: Na tych drogach jest najwięcej wypadków! Gdzie leży ich przyczyna?

PILNE: Na tych drogach jest najwięcej wypadków! Gdzie leży ich przyczyna?

wypadki wypadek bmw kto powoduje polska (2)

Podaj dalej

Wypadki samochodowe są nieodłączną częścią motoryzacji. Chociaż producenci pojazdów i ustawodawcy chcą zmniejszyć do absolutnego minimum liczbę rannych i zabitych na skutek kolizji to bardzo często sami kierowcy są przyczyną wypadków.

Do momentu, gdy ludzie będą odpowiedzialni w największym stopniu za prowadzenie pojazdów mechanicznych, będą zdarzać się na drogach wypadki. Powodów kolizji jest bardzo dużo, ale jednym z najpopularniejszych jest błąd człowieka. Popularne niedostosowanie prędkości do warunków na drodze i inne wykroczenia często prowadzą do stłuczek i poważnych kraks.

Zbyt mocno sobie ufamy!

Gdy siedzimy za kierownicą, możemy poczuć się jak mistrz kierownicy. Im nasz samochód jest nowocześniejszy i tym daje większe poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym skłania nas do mocniejszego naciskania gazu. To prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, które z powodu reakcji innych użytkowników drogi lub złych reakcji nas samych powodują wypadki.

mandat za okulary kierowca

Inną przyczyną kolizji, w której i tak znajduje się mnóstwo zaufania do swoich umiejętności, jest jazda niesprawnym samochodem. Jeśli wiemy, że nasze opony są w kiepskim stanie, mamy problem z hamulcami lub układem kierowniczym, zdarza się, że i tak poruszamy się po drogach, ponieważ akurat nam nic się nie stanie i sobie poradzimy. To złudne poczucie wiary, również może być powodem kolizji.

Na tych drogach jest najwięcej wypadków! Uważaj!

Według policyjnych statystyk i ekspertów najwięcej wypadków dzieje się na prostych odcinkach drogi. To właśnie w takich fragmentach szosy pozwalamy sobie na więcej. Pokusa dociśnięcia gazu mocniej jest większa, jednocześnie poziom koncentracji może znajdować się na nieco niższym poziomie, niż w przypadku trudnych fragmentów trasy.

Zjawiskiem, które pojawia się na monotonnych, prostych drogach, jak ekspresówki i autostrady jest hipnoza drogowa. O tym szerzej napisaliśmy tutaj. Wtedy nasz mózg odcięty od zmieniających się sytuacji na drodze, a także bodźców zewnętrznych zaczyna popadać w stan pewnej apatii. Co za tym idzie, przestaje, analizować on pewne fakty i dużo łatwiej może dojść do wypadku. Sprawcy bardzo często mówią o zaśnięciu za kierownicą, ale bardzo często przyczyna leży we wspomnianej hipnozie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News