PILNE: Masz takie prawo jazdy?! Musisz wybrać się do urzędu, a czasu jest coraz mniej!

PILNE: Masz takie prawo jazdy?! Musisz wybrać się do urzędu, a czasu jest coraz mniej!

PILNE: Masz takie prawo jazdy?! Musisz wybrać się do urzędu, a czasu jest coraz mniej!

Podaj dalej

Temat prawa jazdy od czasu do czasu powraca na tapet wielu mediów zainteresowanych tematyką motoryzacyjną. Dlatego również i my przypominamy, że jeśli dysponujesz takim rodzajem prawa jazdy, musisz zapisać sobie w kalendarzu jedną ważną datę.

Obecnie elementem, który pozwala nam ubiegać się o prawo jazdy, jest nasz stan zdrowia. W zależności od tego, jak oceni nasze predyspozycje do prowadzenia pojazdów lekarz orzecznik, mamy zróżnicowany czas ważności dokumentów. Część kierowców otrzymywała bezterminowe prawo jazdy, ponieważ nie przedstawiała żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do jazdy. Pozostali kierowcy co kilka lat muszą odnawiać swój dokument, chociażby ze względu na trwałą wadę wzroku. Jednak w niedalekiej przyszłości to wszystko się zmieni.

Koniec bezterminowego prawa jazdy?

Formalny koniec bezterminowego prawa jazdy nastąpił w 2013 roku. Od 19 stycznia 2013 roku każdy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów, może być wystawiony maksymalnie na 15 lat. Oczywiście, jeśli kandydat na kierowcę jest zdrowy i nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Powstaje więc pytanie, co z osobami, które odebrały swój dokument przed 2013 rokiem i mają jego bezterminową ważność?

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców

Masz takie prawo jazdy?! I tak musisz iść do urzędu!

Jeśli otrzymaliśmy prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku i jest ono wystawione jako bezterminowe, również musimy wymienić dokument. Musi się to wydarzyć najpóźniej do 2033 roku, jednak proces zmiany praw jazdy ma ruszyć wcześniej – od 2028 roku i potrwać kolejne pięć lat.

Wiele wskazuje również na to, że kierowca z bezterminowym prawo jazdy nie będzie musiał wykonywać ponownie badań lekarskich. Obecnie w grę wchodzi jedynie wymiana dokumentu w standardowy sposób. Koszty i cała procedura z tym związana na tę chwilę jest mniej istotna, ponieważ do 2028 roku wiele może się zmienić. Mimo tego warto zdawać sobie z tego sprawę, że już za kilka lat wielu kierowców musi wybrać się do urzędu komunikacji.

źródło: gazetaprawna.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News