PILNE: Liczba prywatnych samochodów zredukowana do zera! Termin zbliża się wielkimi krokami!

PILNE: Liczba prywatnych samochodów zredukowana do zera! Termin zbliża się wielkimi krokami!

dodatek na elektryczne paliwo do samochodu

Podaj dalej

Trudno jest przewidzieć przyszłość, ponieważ w życiu codziennym dzieje się zbyt wiele, aby w teorii mieć nad wszystkim kontrole. Są jednak plany, aby liczba prywatnych samochodów w miastach została zredukowana do zera. Kiedy możemy spodziewać się takiej rzeczywistości?

Futuryzm zakłada patrzenie w przyszłość i organizowanie jej tak, aby była ona nowoczesna. Wizje na temat tego, jak może wyglądać nasz świat, już za kilka lub kilkanaście lat są bardzo zróżnicowane. Jednak praktycznie w każdej z nich los miłośników motoryzacji i własności prywatnej będzie odmienny od tego, co mamy dzisiaj.

Konsumpcja naszym największym problemem?

Ludzkość od początku swojego istnienia skoncentrowana jest na gromadzeniu dóbr. Na początku było to znalezione pożywienie, dalej ziemia uprawna, później bogactwa innych plemion i kultur, a dzisiaj są to przede wszystkim rzeczy materialne. Lubimy kupić sobie nowe ubranie, buty, smartfona lub jedzenie. Jednak w opinii osób, które są zatroskane zmianami klimatu, przeciętny mieszkaniec Ziemi konsumuje za dużo mięsa, wody, bogactw naturalnych i dodatkowo produkuje pośrednio duże ilości dwutlenku węgla. W związku z tym powstają różne pomysły na zrównoważony rozwój społeczeństw.

zakupy sklep godzina
fot. freepik

Własność prywatna i swoboda przemieszczania ograniczone

W dokumencie pod nazwą: The Future of Urban Consumption in a 1.5 Celsius World, który określany jest jako raport, powstał szereg założeń, jak musi zmienić się poziom konsumpcji w dużych miastach, aby zminimalizować zmiany klimatu. Jak możemy przeczytać, ilość prywatnych samochodów na mieszkańca powinna zostać zredukowana. A do 2030 roku większość sprzedaży mają stanowić auta elektryczne. W związku z tym bez łatwego dostępu do pojazdów pośrednio nasza swoboda przemieszczania się jest ograniczona.

paliwo benzyna tankowanie za darmo
fot. pixabay

Liczba prywatnych samochodów zredukowana do zera!

Zgodnie z zapisami wspomnianej wyżej publikacji – „Jeśli wszystkie miasta C40 dokonają zmian przedstawionych w tabeli 5, emisje z kategorii transportu prywatnego mogłyby zostać obniżone o 23% w latach 2017-2050. Przyjęcie ambitnych celów umożliwiłoby dalszą redukcję o 32%. Redukcje te są częściowo równoważone zobowiązaniami Terminu 2020, które same w sobie zapewniają zerową emisję dwutlenku węgla netto w ramach działalności prywatnego transportu w mieście do 2050 r.” – link do pełnego dokumentu oraz opisanego fragmentu znajdziecie tutaj.

źródło: www.c40.org

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News