PILNE: Koniec ropy naftowej jest faktem?! Jedna z firm ujawnia szokującą prawdę!

PILNE: Koniec ropy naftowej jest faktem?! Jedna z firm ujawnia szokującą prawdę!

PILNE: Koniec ropy naftowej jest faktem?! Jedna z firm ujawnia szokującą prawdę!

Podaj dalej

Sporo mówi się na temat tego, przez ile lat możemy korzystać ze znanych ludzkości złóż ropy naftowej. Być może już niebawem zobaczymy dno, a wtedy ludzkość stanie przed poważnym wyzwaniem.

Współcześnie trudno sobie wyobrazić czasy, w których jako ludzkość musimy zastąpić paliwa kopalne. Oczywiście w teorii mamy alternatywy: wodór, biopaliwa i elektromobilność, jednak poziom rozwoju tych napędów pozostawia ciągle wiele do życzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przed pojawieniem się samochodów ludzie też obawiali się, jak poradzą sobie z utylizacją rosnącej ilości nieczystości wytwarzanych przez konie.

Państwo bez dostępu do ropy upada?

W XX wieku kilkukrotnie ludzkość była świadkiem kryzysu paliwowego. Najbardziej spektakularne efekty widoczne były pod koniec II wojny światowej, gdy III Rzesza była odcięta od dostaw ze wschodu Europy. Między innymi rafinerie w Rumunii oraz na terenie Związku Radzieckiego miały być szansą na przechylenie na swoją stronę szali zwycięstwa. Później kryzys paliwowy pojawiał się między innymi w lata 70. XX wieku. Gdyby współcześnie doszło do nagłych przerw w dostawie ropy naftowej, jesteśmy świadkami prawdziwych dramatów.

węgiel ropa gaz morawiecki
fot. pixabay

Namiastkę takiego kryzysu mogliśmy zobaczyć kilkanaście dni temu we Francji, gdy pracownicy rafinerii rozpoczęli długotrwały protest. Efektem tych działań były przerwy w dystrybucji paliwa na wielu stacjach.

Jedna z firm ujawnia prawdę?!

Rystad Energy informuje, że znane na świecie złoża ropy naftowej mogą wyczerpać się już za 15 lat. Wszystko przez to, że firmy zajmujące się wydobyciem surowców naturalnych zaczęły mniej inwestować w poszukiwanie nowych miejsc, w których potencjalnie mogą być kolejne złoża. Spadek nakładów inwestycyjnych jest bardzo złym sygnałem, a obecne pokłady kurczą się z dnia na dzień. W negatywnym scenariuszu za około 15 lat zaczniemy zbliżać się do metaforycznego dna.

Pozostaje pytanie, jak w najbliższej przyszłości podskoczą ceny paliw? Wiadomo, że mniejsza podaż i utrzymujący się stały popyt na wysokim poziomie są czynnikami, które windują ceny na wcześniej nieznane poziomy.

źródło: e-petrol.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News