PILNE: Koniec prywatnych samochodów?! Czy ten pomysł się w ogóle uda?

PILNE: Koniec prywatnych samochodów?! Czy ten pomysł się w ogóle uda?

kluczyki samochod uzywany

Podaj dalej

W związku z zapowiedzianymi ograniczeniami, a ostatecznie zakazem produkcji samochodów spalinowych do 2035 roku, wiele osób myśli, że będzie mogło sobie kupić elektryka. Jednak bardzo prawdopodobne, że już niedługo nastąpi koniec prywatnych samochodów.

Oczywiście już teraz funkcjonuje coś takiego, jak wynajem długoterminowy, czy leasing, gdzie po podpisaniu określonej umowy z bankiem, możemy korzystać z pojazdu. Odbywa się to najczęściej na z góry znanych zasadach. W większości przypadków korzyści przeważają nad minusami w związku z tym spora grupa przedsiębiorców i osób prywatnych decyduje się na taki sposób finansowania.

Wypożycz, zamiast kupować

W coraz większym zakresie możemy wypożyczyć lub wynająć jakichś sprzęt, zamiast stać się jego pełnoprawnymi właścicielami. Z punktu widzenia motoryzacji na myśl przychodzą jako pierwsze wypożyczalnie samochodów. I tutaj dostajemy pierwszy przykład, dlaczego brak własności prywatnej może się nie udać. Ludzie w pewnym zakresie bardzo lekceważąco podchodzą do użytkowania takiego pojazdu. Są mniej uważni, bardziej skłonni do zachowań, które prawdopodobnie nie miałby miejsca, gdyby podróżowali własnym samochodem.

samochód kierowca jedzenie picie palenie mandat
fot. pixabay

Dosyć dobrze widać to na przykładzie samochodów służbowych, gdzie jeśli są one używane przez większą liczbę kierowców i nikt nie jest przypisany do pojazdu to najczęściej po bardzo krótkim czasie mamy okazję patrzeć na prawdziwy wrak, który ma przykładowo dwa lub trzy lata.

Koniec prywatnych samochodów to większa kontrola

Samochody elektryczne w dużym uproszczeniu są innymi konstrukcjami od aut spalinowych. Ich najdroższym aktywem jest bateria, a dokładnie znajdujące się w niej metale ziem rzadkich. Dlatego producenci elektryków chcą mieć jak najdłuższą kontrolę nad tym, co dzieje się z ich produktem, a dokładniej z baterią. Propagowana ekonomia w cyklu zamkniętym zwiększa kontrolę firm nad swoimi produktami. W założeniu jest to całkiem sensowne, jednak może ograniczać wolność i być początkiem końca prywatnych samochodów i innych rzeczy codziennego użytku.

Jeśli do przemieszczania się potrzebny będzie wynajęty pojazd, który trafi tylko w nasze ręce, jeśli spełnimy określone zasady, mamy realny wpływ na zachowanie ludzi w zasadzie bez alternatywy w formie własności prywatnej. Oczywiście pytanie, jak w obliczu takich zasad zachowa się większa grupa społeczna. Czy jako ludzie wypracujemy nowy model społeczny? Patrząc na osoby młode, które funkcjonują na nieco innych, zasadach społecznych i z innymi wartościami, jest coraz bardziej prawdopodobne, że to się może udać!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News