PILNE: Kierowców czeka przymusowa wymiana telefonów?! Inaczej będą utrudnienia!

PILNE: Kierowców czeka przymusowa wymiana telefonów?! Inaczej będą utrudnienia!

netflix facebook oszustwo oszuści dane pieniądze wiadomość link wyłudzenie

Podaj dalej

Postęp technologiczny jest ciekawym zjawiskiem, które daje wiele możliwości i może nasze życie uczynić wygodniejszym. Jednak tempo zmian bywa też zbyt szybkie, przez co traci część społeczeństwa. Czy kierowcy będą zmuszeni do wymiany telefonów? Ministerstwo Finansów zapowiedziało ważne zmiany!

Aktualizowanie oprogramowania ma wpływ na bezpieczeństwo w sieci, a także nasz komfort użytkowania komputera lub smartfona. Dlatego specjaliści od cyberbezpieczeństwa rekomendują systematyczne aktualizowanie telefonu w trosce o swoje własne bezpieczeństwo. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, ponieważ część urządzeń przestaje być wspierana nowinkami technologicznymi. Widać to na przykładzie niektórych aplikacji zainstalowanych w smartfonach.

Portfel w telefonie

Jeszcze kilka lat temu wizja płacenia za zakupy, paliwo, opłaty drogowe przy użyciu wyłącznie smartfona była czymś z pogranicza fikcji. Dzisiaj systematycznie rośnie liczba użytkowników, którzy używają wyłącznie smartfona do płacenia za podstawowe produkty w sklepach lub za opłaty drogowe. Jednak nie każdy ma możliwość korzystania z najnowocześniejszych modeli smartfonów oferowanych na rynku. Czy takie osoby będą pokrzywdzone?

diesel-benzyna-aplikacja-smartfon

Kierowców czeka przymusowa wymiana telefonów?!

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów od 1 lutego 2023 roku osoby, które mają smartfona z oprogramowaniem starszym niż Android 8.0 i IOS 14 przestaną mieć możliwość płacenia za odcinki dróg na trasach Konin – Stryków, gdzie przebiega autostrada A2 oraz na odcinku Bielany Wrocławskie – Gliwice, czyli na drodze A4. Wszystko przez zmiany wprowadzone w aplikacjach e-Toll PL i e-Toll BILET. Czy w związku z tym, jeśli nasz smartfon przestaje obsługiwać nowsze wersje oprogramowania, jesteśmy zmuszeni wymienić sprzęt na nowszy?

Powstają znaczące utrudnienia

Oczywiście konieczność zmiany smartfona na nowszy przynajmniej na razie jest tylko dobrą wolą kierowcy. Jeśli chcemy korzystać z nowszych rozwiązań, które zbudowane są o cyfrowe rozwiązania. Do dyspozycji kierowców pozostaje również bardziej tradycyjna forma opłaty za płatne odcinki autostrad. Nadal istnieje alternatywa w postaci wykupionego biletu w stacji paliw Orlen. Jest to mniej wygodne i nieco czasochłonne, ale pozwala realizować płatność gotówką i daje możliwość ciągłego używania starszych smartfonów.

źródło: Ministerstwo Finansów

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News