PILNE: Gwałtowne zmiany w pogodzie - kierowcy powinni być ostrożni

PILNE: Gwałtowne zmiany w pogodzie - kierowcy powinni być ostrożni

samochód spalinowy elektryczny ładowarka

Podaj dalej

W sezonie jesienno-zimowym od kilku lat mamy całkiem dynamiczne zmiany w pogodzie. Grudzień prawdopodobnie będzie bardzo zmiennym miesiącem. Wysokie temperatury, skrajnie silne mrozy, opady marznącego deszczu i śnieg. To wszystko już niebawem może spotkać kierowców.

Jazda samochodem jest sztuką adaptowania się do zmieniających się warunków. Mowa tutaj przede wszystkim o dynamicznej sytuacji na jezdni. Ruch innych pojazdów jest bardzo zmienny, a co za tym idzie, do wielu rzeczy trzeba się dostosować. Jednym z czynników, które warto brać pod uwagę, jest pogoda. W grudniu może ona mieć wpływ na czas dojazdu do celu, a także nasze bezpieczeństwo.

Sprawdzanie prognozy pogody

Gdy wybieramy się w dłuższą trasę, rekomendowanym nawykiem przez doświadczonych kierowców jest sprawdzanie pogody. Jeśli okaże się, że na sporym fragmencie terenu, przez który przejeżdżamy, planowane są opady śniegu lub marznącego deszczu, możemy przypuszczać, że czas przejazdu będzie dłuższy. Warto uwzględnić to w naszych obliczeniach dotyczących całej logistyki podróży.

zmiana opon

Walka jesieni z zimą

Prognozy synoptyków na grudzień wskazują, że przez większą część miesiąca będziemy mieć walkę jesieni z zimą. Wzrost temperatury do poziomu około dziesięciu stopni Celsjusza i opady deszczu, ustąpią miejsca śnieżycy wraz z mocniejszymi przymrozkami. Szacuje się, że do końca pierwszej dekady grudnia Polska zostanie podzielona na chłodniejszą północ i cieplejsze południe.

Gwałtowne zmiany w pogodzie – kierowcy muszą być ostrożni

Szczególnie niebezpieczne w pierwszej dekadzie grudnia będą opady mieszane. Śnieg przechodzący w marznący deszcz, może powodować gołoledź na drogach. do tego bezchmurne niebo po zmierzchu sprzyja niższym temperaturom. To wszystko sprawia, że kierowcy muszą być ostrożni. Czujność i aktywne reagowanie na zmieniające się warunki na drogach, są jednymi z podstaw bezpieczeństwa.

śnieg mróz warunki pogoda prognoza droga kierowcy
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News