PILNE: Genialny sposób na uniknięcie mandatu z fotoradaru! Wystarczy jeden argument!

PILNE: Genialny sposób na uniknięcie mandatu z fotoradaru! Wystarczy jeden argument!

PILNE: Genialny sposób na uniknięcie mandatu z fotoradaru! Wystarczy jeden argument!

Podaj dalej

Mandaty są obecnie tematem wielu rozmów, ponieważ ich cena zaczyna być odczuwalna dla polskiego kierowcy. Unikanie wykroczeń to jedna z najtańszych metod na sukces. Jednak, co zrobić, gdy już złapie nas fotoradar? Okazuje się, że można wymigać się od kary!

W Polsce czasy, w których fotoradar był schowany w głębokich krzakach, a jego oznakowanie dla kierowców było mało widoczne, odeszły do przeszłości. Dzisiaj możemy być niemal pewni, że przed działającym fotoradarem pojawi się stosowne oznakowanie, później przed pojazdem zobaczymy urządzenie w żółtym kolorze. Jeśli jest ono zepsute, najczęściej okleja się je czarną folią. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zostajemy „trafieni” przez fotoradar, co wtedy?

Za mandat płaci kierowca, ale…

Najnowsze przepisy bardzo precyzyjnie określają, kto ma być odpowiedzialny za opłacenie grzywny. Po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru punkty karne i obowiązek opłacenia mandatu zostaje skierowany na kierowcę pojazdu. Jeśli auto zostało komuś użyczone, właściciel musi wskazać sprawcę. Gdy trudno jest ustalić, kto prowadził w danym czasie samochód i nie doszło wtedy do jego kradzieży lub bezprawnego użytkowania, mandat musi opłacić właściciel pojazdu.

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Jak sobie poradzić w sporej sytuacji?

Zdarzają się sytuacje, w których ludzie odpowiedzialni za prowadzenie pojazdu w momencie popełnienia wykroczenia nie chcą się przyznać do swoich czynów. Dlatego nawet z koleżeńskiej dobroci warto z tymczasowym kierowcą spisać umowę użyczenia pojazdu. Gdzie w dokumencie są wyszczególnione informacje dotyczące okresu, czasu i miejsca korzystania z auta. Tam również są dane personalne dwóch stron umowy, które potwierdza się podpisem.

Genialny sposób na uniknięcie mandatu!

Prawdziwym hitem, który zmienia zasady gry, jest wyrok sądu z Włoch. Na podstawie decyzji sędziego pokoju, jak podaje włoski portal transportowy – uominietrasporti.it mandat wystawiony jednej z firm transportowych został anulowany! Powód był bardzo trywialny. Przedsiębiorstwo wykazało, że fotoradar był słabo widoczny dla kierowcy. Taki argument okazał się wystarczający, aby odstąpić od konieczności opłacenia mandatu!

Sąd wymiar sprawiedliwości
fot. freepik.com

Prawdopodobnie taki przypadek na terenie Polski nie byłby możliwy. Niemniej warto wiedzieć, że istnieje wymiar sprawiedliwości na świecie, który ma całkiem ludzką twarz!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News