PILNE: Firmy obawiają się bankructw i spadku obrotów - takie mogą być skutki wojny na Ukrainie!

PILNE: Firmy obawiają się bankructw i spadku obrotów - takie mogą być skutki wojny na Ukrainie!

Truck vehicle with trailers in background.

Podaj dalej

Żaden konflikt zbrojny jest bez wpływu na sąsiadujące kraje. Firmy obawiają się bankructw, zatrzymania poziomu inwestycji i wielu innych pomniejszych problemów w związku z trwającą wojną na Ukrainie.

Polska, jako bezpośredni sąsiad Ukrainy jest jednym z kilku państw, które najmocniej odczują to, co dzieje się w samej Ukrainie. Już tak duży napływ ludności w krótkim czasie, która zdecydowała się przyjechać właśnie nad Wisłę, jest czymś, z czym Polska spotyka się po raz pierwszy od wieków, a może w całej swojej historii.  Konsekwencji takiej zmiany w geopolityce wiele osób nie umie przewidzieć. Między innymi od nas zależy, czy skutki tej zmiany okażą się dla Polski pozytywne, czy negatywne.

Około 30% kierowców w Polsce pochodzi z Ukrainy!

Oczywiście branżą, która najmocniej odczuwa odpływ mężczyzn na Ukrainę w celu obrony swojej ojczyzny, jest transport. Szacuje się, że około 30% wszystkich kierowców zatrudnionych w Polsce ma większe lub mniejsze połączenia rodzinne z Ukrainą. Ich powrót do swojego macierzystego kraju ma też swoje skutki. Mniej rąk do pracy, to mniej przewiezionych ładunków, a to wprost przekłada się na niższe zarobki firm transportowych. Do tego wysokie koszty stałe w postaci paliwa oraz leasingów mogą zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa.

kierowca poszukiwany Brinks Rijssen

25% firm obawia się utraty klientów

Najtrudniejszą rzeczą do odbudowania jest utrata klientów. Polski rynek transportowy, choć jest on znaczący w Europie, funkcjonuje w warunkach mocnego rozdrobnienia. Wielu przewoźników prowadzi niewielkie biznesy, które funkcjonują na zasadzie relacji biznesowych z kilkoma klientami, gdzie stałe trasy są podstawą dochodu. W związku z tym nawet 25% firm udzielających się w badaniach na rzecz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Hegelmann Logistic firma transportowa
www.hegelmann.pl

Uratować sytuację może zwiększona konsumpcja!

Branża transportowa widzi też pozytywne skutki napływu kilku milionów osób do Polski. Każdy człowiek musi jeść i korzystać z podstawowych produktów potrzebnych do życia, dlatego nawet w tak ograniczonym zakresie powinna wzrosnąć konsumpcja na terenie Polski. W związku z tym mocniejsze zapotrzebowanie na towary powinno mieć całkiem dobre skutki dla branży transportowej.

Źródło: Trans.info.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News