PILNE: Dzisiaj nad Polską w wielu miejscach są możliwe nawałnice! Jak chronić siebie i samochód?

PILNE: Dzisiaj nad Polską w wielu miejscach są możliwe nawałnice! Jak chronić siebie i samochód?

PILNE: Dzisiaj nad Polską w wielu miejscach są możliwe nawałnice! Jak chronić siebie i samochód?

Podaj dalej

Gwałtowne opady deszczu są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym. Przez sobotę i niedzielę nad Polską w wielu miejscach już pojawiły się lub mogą wystąpić nawałnice. Dlatego dzisiaj w dużym skrócie podpowiadamy, jak chronić siebie i swój samochód.

Warto zacząć od tego, że zdrowie i życie jest najważniejsze, dlatego nie można bronić swojego samochodu przed uszkodzeniami za wszelką cenę. W trakcie zmiennej pogody należy zachować dużą rozwagę i myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie, a także osób wokół nas. Samochód jest rzeczą, którą można naprawić, wymienić lub używać ciągle mimo wgnieceń na karoserii. Powrót do pełni zdrowia trwa zdecydowanie dłużej.

Sprawdzaj regularnie prognozy pogody i reaguj na zmiany

Podstawą bezpieczeństwa w trakcie letnich podróży jest regularne sprawdzanie prognoz pogody, szczególnie jeśli pojawiają się powiadomienia o nadchodzących gwałtownych opadach deszczu. Warto śledzić przy pomocy radarów pogodowych, gdzie dokładnie pojawią się opady i czy możemy w jakiś sposób ich uniknąć. Gdy mamy taką możliwość, warto reagować i wprowadzić zmiany w swojej trasie przejazdu.

Samochód jest bezpiecznym miejscem w trakcie burzy

Rzecz, o której przypominamy za każdym razem w okresie letnich burz. Samochód jest bezpiecznym miejscem w trakcie burzy. Gumowe opony są dobrym izolatorem od ładunków elektrycznych. Poza tym karoseria pojazdu jest klatką Faradaya, przez co sama w sobie chroni nas od skutków uderzenia piorunów. Do tego szyby wraz z elementami nadwozia są dobrym izolatorem od warunków atmosferycznych.

kierowca alkohol upał temperatura policja alkomat
fot. pixabay

Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu

Jeśli gwałtowna burza zdarzy się w trasie, koniecznie trzeba zwrócić na ukształtowanie terenu. Unikajmy miejsc postojowych na miękkim podłożu, w wyraźnych zagłębieniach terenu. W pobliżu billboardów, latarni, drzew i innych przedmiotów, które mogą przewrócić się lub oderwać i uszkodzić nasz samochód.

parking prywatny mandat mandaty mandatów
fot. pixabay

Wielu ekspertów zwraca uwagę, że bezpiecznym miejscem na postój są podziemne parkingi. Tutaj zalecamy sporą ostrożność, ponieważ wielokrotnie podziemny parking zmienia się w sadzawkę po nadejściu gwałtownych i punktowych opadów deszczu.

Dzisiaj nad Polską gwałtowne burze – tego unikaj, jak ognia!

W trakcie gwałtownej burzy, gdy nasza pewność za kierownicą mocno spada, nie wolno się zatrzymać na drodze, która nie ma do tego bezpiecznego miejsca. Lepiej jest drastycznie zwolnić, uruchomić światła awaryjne i powoli jechać do bezpiecznego parkingu. Na pewno nie wolno wysiadać z auta na drogach szybkiego ruchu, ponieważ ograniczona widoczność w połączeniu ze śliską nawierzchnią, może doprowadzić do tragedii – potrącenia ludzi na jezdni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News