PILNE: Dopłaty do paliwa lub maksymalna cena za olej napędowy?! Kiedy i gdzie??

PILNE: Dopłaty do paliwa lub maksymalna cena za olej napędowy?! Kiedy i gdzie??

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo paliwa

Podaj dalej

Unia Europejska od lutego bieżącego roku boryka się ze skutkami sankcji nałożonych przez samą siebie na Federację Rosyjską z powodu napaści tego państwa na Ukrainę. Rosnące ceny energii w tym paliw wydają się być naszą codziennością, od której trudno jest uciec. Pomóc w zmianie sytuacji mogą dopłaty do paliwa lub maksymalna cena za olej napędowy.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej są coraz droższe, przez co kłopoty z utrzymaniem się na rynku ma więcej firm. Obciążenia związane z podatkami, ZUS-em i innymi daninami są prawdziwym ciężarem dla rosnącej liczby ludzi przedsiębiorczych. W przypadku branży transportowej dużą rolę w całkowitych wydatkach firmy odgrywa również cena za litr oleju napędowego.

Wysokie ceny paliwa zmieniają wszystko

Jednym z czynników, który podbija inflację w każdej gospodarce, jest koszt paliw. Żeby państwo mogło rozwijać się dynamicznie i tanio paliwa powinny być relatywnie mniejszą częścią wydatków dla całej firmy. Niestety w przypadku branży transportowej kwota potrzebna na pokrycie zobowiązań z powodu tankowania zbliża się bardzo często do wysokości niemal połowy zbudowanego przychodu.

paliwo ceny kurs walut waluta złoty euro funt dolar frank ropa naftowa
fot. pixabay

Wyższa cena paliwa przekłada się na podwyżki kosztów transportu, a to bezpośrednio odczuwa każdy z nas przy kasie, ponieważ za te same produkty musimy zapłacić więcej. Przedsiębiorcy szukają mądrego rozwiązania w tej sytuacji, ale zamiast wsparcia otrzymują oni kolejny cios.

Koniec wsparcia ze strony rządu?

Na razie sytuacja z cenami paliw znacząco pogarsza się u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Tam od pierwszego września przestała obowiązywać zagwarantowana przez państwo obniżka cen paliw. Skutki od razu są widoczne przy dystrybutorach, ponieważ obserwujemy podwyżki. Zaczynają być one bardzo dotkliwe dla małych i średnich firm transportowych. Istnieje poważna obawa, że w ten sposób na rynku zostaną jedynie największe podmioty.

W Polsce wakacyjne promocje na paliwo przedłużono, akcyza również znajduje się na niższym poziomie, przez co cena za litr oleju napędowego lub benzyny jest relatywnie niska. Zapewne bez tego wsparcia osiągnęłaby ona okolice 10 złotych. Jednak w głowie powstaje kilka pytań: czy rządy państw na zachodzie Unii Europejskiej pójdą przedsiębiorcom na rękę i ustalą maksymalną cenę paliwa dla oleju napędowego? Jak centralne sterowanie cenami wpłynie na gospodarkę? O tym przekonamy się niebawem.

źródło: Trans.info.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News