PILNE: Czekają nas kolejne podwyżki cen towarów? Przewoźnicy już o tym myślą!

PILNE: Czekają nas kolejne podwyżki cen towarów? Przewoźnicy już o tym myślą!

PILNE: Czekają nas kolejne podwyżki cen towarów? Przewoźnicy już o tym myślą!

Podaj dalej

Dzisiaj niemal z każdej strony pojawiają się informacje o tym, że szykowane są kolejne podwyżki za energię, towary lub usługi. Okazuje się, że niedobór jednego ważnego dla transportu elementu, może podnieść ceny w najbliższej przyszłości.

Wiele mówi się na temat tego, że wydajne łańcuchy dostaw są jedną z podstaw naszej egzystencji. Jeśli transport zacznie mieć problemy i do sklepów przestaną być dostarczane regularnie produkty, czekają nas spore wyzwania. Rozwój technologii wraz z koniecznością tworzenia ekologicznych jednostek napędowych doprowadził do sytuacji, w której bardzo łatwo można unieruchomić wiele ciężarówek. Wystarczy, że zabraknie na rynku AdBlue – odczynnika potrzebnego w każdym współczesnym silniku diesla.

Niemcy stoją na granicy katastrofy

Od czasu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, co jakiś czas dochodzą do polskiej opinii publicznej niepokojące informacje o kondycji niemieckiej gospodarki. Kilka tygodni temu w sieci pojawiły się pierwsze newsy o zatrzymaniu produkcji amoniaku w jednych z największych zakładów u naszego niemieckiego sąsiada – SKW Piesteritz w Saksonii-Anhalt. Zakłady azotowe przerwały produkcję z powodu gigantycznych rachunków za gaz, które wykraczały poza ich możliwości finansowe.

nowe przepisy certyfikat covid niemcy kierowcy
fot. pixabay

W związku z tym pojawił się pomysł, który zakłada pomoc ze strony państwa. Niestety na tę chwilę nie widać większego zainteresowania tym tematem. Promykiem nadziei jest informacja, że SKW uruchamia instalacje odpowiedzialne za produkcję AdBlue. Jednak, czy nie jest za późno?

Czekają nas kolejne podwyżki towarów?

Niemieckie firmy transportowe mimo światełka w tunelu obawiają się, że na niemieckim rynku zacznie brakować AdBlue. Zgromadzone przez większe przedsiębiorstwa zapasy tego związku chemicznego wystarczą maksymalnie na kilka tygodni. Obecnie sporym problemem jest cena AdBlue, ponieważ za litr trzeba zapłacić około 3,60 Euro. Tak informuje portal Trans.info. Wcześniej cena tego odczynnika wynosiła w okolicy 60 centów!

morawiecki inflacja ceny
fot. pixabay

Tak duża podwyżka sprawia, że coraz więcej firm transportowych zaczyna głośno mówić o konieczności doliczenia kwoty za AdBlue do całkowitych kosztów logistyki, ponieważ inaczej ten biznes przestanie być rentowny. A jak wiadomo, duże podmioty gospodarcze wszelkiego rodzaju wzrost kosztów przenoszą na konsumentów. Pozostaje mieć nadzieję, że podobna sytuacja nie nastąpi w Polsce.

źródło: trans.info.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News