PILNE: Czas na złożenie wniosku mija 30 listopada! Tańszy prąd jest na wyciągnięcie ręki?!

PILNE: Czas na złożenie wniosku mija 30 listopada! Tańszy prąd jest na wyciągnięcie ręki?!

mniej prądu w sieci polacy robią zakupy

Podaj dalej

Dla wielu osób trudny 2022 rok powoli zbliża się do końca. Warto myśleć już o przyszłym roku, szczególnie że na niektóre strategiczne decyzje mamy niewiele czasu. Urzędnicy na jeden z ważnych wniosków czekają tylko do 30 listopada!

Ceny energii elektrycznej są aktualnie tematem wielu dyskusji. W teorii podwyżki są kwestią czasu, jednak 2 listopada 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu na 2023 rok. Niestety tylko wybrane instytucje i gospodarstwa domowe mogą ubiegać się o podwyższenie limitów.

Branża motoryzacyjna jest w trudnej sytuacji

Stacje Kontroli Pojazdów, myjnie samochodowe, warsztaty mechaniczne, studia detalingowe, wulkanizacje i inne punkty usługowe stoją przed dużym wyzwaniem. Wszystkie te instytucje zużywają miesięcznie bardzo duże ilości prądu. W związku z tym podwyżki rachunków dla wielu z tych podmiotów mogą oznaczać bankructwo.

naprawa serwis diesel

Dodatkowo właściciele samochodów elektrycznych mogą poczuć się mniej zadowoleni z faktu, że cena prądu dla odbiorców indywidualnych również idzie w górę, jeśli przekroczymy ustalony limit na poziomie 2000 kWh. Istnieją pewne wyjątki od tego zapisu, ale o tym w dalszej części tekstu.

Kto może złożyć wniosek do 30 listopada?

Czas do 30 listopada 2022 roku mają przedsiębiorcy, którzy zużywają energię do swojej działalności. Maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh można oczekiwać od 1 grudnia, jeśli złożymy wniosek w terminie. Można to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej przy pomocy profilu zaufanego.

prąd blackout przerwy w dostawie prądu
fot. pixabay

Oświadczenie o podwyższenie limitu prądu mają prawo złożyć również gospodarstwa domowe, jeśli jednym z domowników jest osoba niepełnosprawna. Urzędnicy w takiej sytuacji przewidzieli 2600 kWh. Domostwa, które dysponują Kartą Dużej Rodziny lub prowadzą działalność rolniczą, także mogą ubiegać się o wyższy limit na poziomie 3000 kWh.

źródło: murator.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News