PILNE: Aż 1400 km nowych płatnych dróg w Polsce?! Jest oficjalna odpowiedź ministerstwa infrastruktury

PILNE: Aż 1400 km nowych płatnych dróg w Polsce?! Jest oficjalna odpowiedź ministerstwa infrastruktury

autostrada podwyzki cena

Podaj dalej

Opłaty drogowe są w Polsce gorącym tematem, ponieważ każda podwyżka zniechęca do poruszania się po autostradach. Jednak do sieci płatnych odcinków miało dołączyć 1400 km nowych tras. Taki news pojawił się w mediach, na który odpowiedziało jednoznacznie ministerstwo infrastruktury.

Elektroniczny system poboru opłat zdecydowanie zwiększa możliwości, ponieważ pozwala on na objęcie opłatą fragmentów dróg, gdzie postawienie tradycyjnych bramek, jest kłopotliwe. Taka pokusa, aby dodawać coraz więcej kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, za które trzeba płacić, miała się zrealizować już niebawem. W sieci pojawiła się informacja, że na mapie Polski zobaczymy aż 1400 km nowych sekcji dróg podłączonych do elektronicznego systemu.

Autostrady i drogi ekspresowe jednak płatne?

W sieci zawrzało po tym jak w zaakceptowanym 1 czerwca Krajowym Planie Odbudowy rzekomo pojawiły się zapisy o wprowadzeniu opłat dla pojazdów, które będą jeździć po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Na konferencji prasowej, na której wypowiedział się przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury, można było dowiedzieć się, że planowanie jest rozszerzenie elektronicznego poboru opłat dla pojazdów powyżej 3,5 tony dmc.

autostrada e-TOLL

Kierowcy samochodów osobowych są bezpieczni

Dalej możemy dowiedzieć się od rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury, że nie są prowadzone, a także nie były planowane prace związane z objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd dla pojazdów lekkich. Czyli w domyśle dla aut osobowych i motocykli.

Jedyną stałą jest zmiana

W Krajowym Planie Obudowy ma zostać zwiększona rentowność między innymi kolei. Jednym z warunków uzyskania następnych transz pieniędzy od szeroko rozumianej Unii Europejskiej, jest realizacja różnych celów i kamieni milowych. W związku z tym raczej należy spodziewać się, że choć aktualnie 1400 km dróg ekspresowych wydaje się bezpieczne i nie pojawią się na nich opłaty, sytuacja dosyć szybko może się zmienić.

Oczywiście powodów zmiany zdania w tej sprawie, może być wiele, dlatego jako kierowcy musimy mieć na uwadze, że funkcja w aplikacji „Unikaj autostrad i dróg płatnych” z czasem zyska mocno na znaczeniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News