PILNE: 10 000 złotych stawki minimalnej?! Ten pomysł ma zachęcić ludzi do pracy!

PILNE: 10 000 złotych stawki minimalnej?! Ten pomysł ma zachęcić ludzi do pracy!

dodatek pieniądze na paliwo gaz prąd 200 zł strażak osp dla strażaka świadczenie (2)

Podaj dalej

Wynagrodzenie powinno być jedną z motywacji do pracy. W Polsce niektóre branże oferują całkiem spore stawki, które mają zachęcać do podjęcia pracy. Około 10 000 złotych, jako minimalne wynagrodzenie – taki pomysł pochodzi wprost z Austrii.

Stary Kontynent znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej (więcej tutaj).  Z punktu widzenia historii Europa była jednym z najszybciej rozwijających się regionów na Ziemi. Z czasem jednak dobrobyt wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa odwrócił tę proporcję na korzyść państw rejonu Azji i Pacyfiku. Starzejąca się Europa potrzebuje rąk do pracy, a jednym z pomysłów ma być godziwa stawka minimalna.

Transport ma deficyt pracowników!

Od wielu lat różnego rodzaju eksperci biją na alarm, ponieważ zainteresowanie zawodem kierowcy spada. Wbrew pozorom niekoniecznie chodzi o stawkę minimalną na poziomie 10 000 złotych. Większość ludzi w Europie przyzwyczaiła się do względnie wygodnego życia. Praca kierowcy jest pewnego rodzaju poświęceniem. Przede wszystkim tracimy coś, co bardzo trudno zastąpić – czas z najbliższymi. Poza tym niemal każdego dnia narażamy swoje zdrowie i życie za kierownicą. Dodatkowo sami ustawodawcy utrudniają wykonywanie tej profesji na godziwym poziomie.

branża transportowa kierowcy brak kierowców pracownicy ukraina
fot. pixabay

Gdzie znajdują się największe wyzwania?

Zbyt mała liczba parkingów, z powodu koronawirusa utrudniony dostęp do sanitariatów, szereg restrykcji i przepisów, które czasami mają niewiele wspólnego z rzeczywistością transportu. Na koniec stagnacja w stawkach za przewóz towarów. Między innymi te czynniki sprawiają, że jest to zawód bardziej dla pasjonatów niż ludzi, którzy idą za kierownicę tylko dla dobrych zarobków.

Około 3000 Euro brutto dla kierowcy!

Jak podaje portal Trans.info, pojawił się pomysł ujednolicenia minimalnego wynagrodzenia dla kierowcy na poziomie około 3000 Euro miesięcznie brutto. Jeśli weźmiemy pod uwagę stawkę netto dla Niemiec, jest to około 1900 Euro, co przy kursie na poziomie 4,62 zł za 1 Euro, daje w przybliżeniu 9200 złotych na rękę. Z taką inicjatywą wyszedł Przewodniczący Forum Austria – Tyrol. Czy jest to dobre rozwiązanie? Wydaje się, że jest to krok w całkiem dobrą stronę, jednak jak wspomnieliśmy powyżej wynagrodzenie kierowcy, jest tylko jednym z elementów, które zniechęcają do pracy w tym zawodzie.

dodatek pieniądze na paliwo gaz prąd 200 zł strażak osp dla strażaka świadczenie
fot. pixabay

Źródło: Trans.info

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News