Paliwo już za chwilę po 7 zł za litr?! Technika małych kroków trwa!

Paliwo już za chwilę po 7 zł za litr?! Technika małych kroków trwa!

diesel paliwo pieniadze

Podaj dalej

Paliwo jest jednym z podstawowych surowców, do którego niemal wszyscy w Europie mają powszechny dostęp. Jednak od wielu lat obserwujemy stopniowy, a w pewnych okresach skokowy wzrost cen za litr oleju napędowego, benzyny i gazu LPG. Coraz częściej pokonujemy następne „psychologiczne bariery”.

Podstawą funkcjonowania społeczeństwa jest dobrze funkcjonująca gospodarka, jeśli coś w ekonomii lokalnej lub międzynarodowej przestaje działać na odpowiednim poziomie, z czasem odczuwamy to wszyscy. Lata 2019 i 2020 pokazały, jak diametralnie może zmienić się sytuacja na całym świecie. Takie dosyć niespodziewane zjawiska w ekonomii nazywa się czarnymi łabędziami.

Dodruk pieniądza i polityka socjalna to codzienność

Żeby zrozumieć, dlaczego już niebawem paliwo może być po 7 złotych za litr, musimy delikatnie zgłębić  podstawy ekonomii. W czasie 2020 roku wiele państw, w tym Polska na skutek decyzji związanych z kwestiami epidemicznymi podjęło również szereg działań stymulujących gospodarki w czasie ich spowolnienia. Najłatwiejszym dla polityków narzędziem do sprawowania władzy i pobudzenia sztucznie ekonomii, jest wręczenie ludziom pieniędzy z tak zwanej drukarki. Oczywiście w dobie cyfryzacji bankowości raczej mówimy bardziej o wirtualnych zapisach na kontach niż fizycznej gotówce, ale też została ona wydrukowana w większej ilości.

mandat pieniadze samochod

Dodajmy do tego programy socjalne, które mają wspierać potrzebujących oraz wspomagać dzietność Polaków i mamy bardzo dobry przepis na zmniejszenie realnej siły nabywczej pieniądza. Z wiązany jest z tym wzrost inflacji, która powoduje, że ceny są coraz droższe, dlatego paliwo również musi być wyżej wyceniane.

Paliwo po 6 złotych za litr to powoli norma

Kilka lat temu niemal mrożące krew w żyłach informacje na temat wzrostu cen paliw oznaczały szóstkę na dystrybutorze za litr benzyny, a z czasem oleju napędowego. Z perspektywy 2021 roku sześć złotych nadal sprawia, że wielu kierowców zaklnie siarczyście pod nosem w trakcie tankowania, jednak powoli „przyzwyczajamy się” do tej ceny.

Obecnie prawdziwym „hitem” jest cena gazu LPG na poziomie trzech złotych za litr! Patrząc ogólnie nie tak dawno temu to paliwo kosztowało maksymalnie dwa złote z groszami. To jeden z wielu dowodów na to, że kolejna „psychologiczna bariera” raczej pękła.

diesel stacja paliw

7 złotych za litr i więcej!

W bardzo negatywnym scenariuszu maksymalnie za kilka lat na dystrybutorze siódemka za litr jednego z kilku paliw będzie czymś normalnym. Powodów jest wiele od zwykłej inflacji, przez naciski Unii Europejskiej na elektryfikację transportu. Jeśli ludzie mają zmienić pojazdy, muszą mieć do tego powód, najlepszym z nich jest podniesienie cen paliw konwencjonalnych. W taki sposób, żeby nawet przy podwyżkach za energię elektryczną, jazda na prąd była bardziej opłacalna. A to oznacza bardzo duże wzrosty już niebawem!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News