Oszczędzaj hamulce i paliwo! Stosuj tę prostą technikę jazdy!

Oszczędzaj hamulce i paliwo! Stosuj tę prostą technikę jazdy!

7-biegowa manualna skrzynia

Podaj dalej

Współczesna motoryzacja dąży do przeniesienia odpowiedzialności za kierowanie pojazdem z człowieka na maszynę. Nie w każdym przypadku warto w stu procentach ufać systemom. Oszczędzaj hamulce i paliwo przez jeden prosty i znany trik.

Technika jazdy samochodem z roku na rok ewoluuje, dlatego pewne zasady, które obowiązywały jeszcze kilkadziesiąt, czy kilkanaście lat temu dzisiaj mogą być uznane za przestarzałe i niebezpieczne dla innych użytkowników drogi. Bardzo dobrym przykładem jest oczywiście hamowanie pulsacyjne, które miało zastosowanie w autach bez systemu ABS. Współcześnie ma zdecydowanie mniej sensu i w niektórych sytuacjach jest wręcz niebezpieczne.

Oszczędzaj hamulce i paliwo – przewiduj sytuacje na drodze

Przy systematycznie rosnących cenach paliw i ogólnych kosztów życia, każda oszczędność jest zdecydowanie mile widziana. Benzyna, olej napędowy lub gaz LPG w większości polskich domów stanowią znaczną część domowego budżetu. Dlatego techniki ekonomicznej jazdy są dzisiaj niemal na wagę złota. Podstawową i najważniejszą z nich jest przewidywanie tego, co może zdarzyć się na drodze. Odpowiednio wczesne wytracanie prędkości i płynne przyspieszanie to są wymierne oszczędności.

klocki hamulcowe hamulce

Hamowanie silnikiem z manualem i automatem – stary trik

O hamowaniu silnikiem wiele zostało powiedziane i napisane, dlatego dzisiaj jedynie krótkie przypomnienie. W przypadku manualnych skrzyń biegów sprawa jest relatywnie prosta. Redukowanie przełożeń z wyższych na niższe zwiększa obroty silnika, a przez to (w dużym uproszczeniu) wytracanie prędkości bez użycia hamulców.

kierowca manualna skrzynia biegów

W przypadku prawie każdej przekładni automatycznej również mamy możliwość włączenia trybu manualnego, dzięki czemu możemy stopniowo redukować biegi z wyższych na niższe. Tutaj też warto pochylić się na moment nad hybrydowymi układami napędowymi, ponieważ one również pozwalają na oszczędzanie paliwa i układu hamulcowego.

Rekuperacja energii w napędach hybrydowych

Pewną nowością na rynku jest rekuperacja energii w samochodach z napędem hybrydowym. W bardzo zaawansowanych konstrukcjach możemy mówić wręcz o jeździe przy użyciu jedynie pedału gazu. Wystarczy go naciskać, żeby przyspieszać i zdejmować z niego stopę, aby zwalniać lub wręcz zatrzymać się niemal do zera. W ten sposób jednocześnie odzyskujemy energię do akumulatorów, oszczędzamy paliwo i elementy układu hamulcowego, jak tarcze oraz klocki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News