Olej w skrzyni biegów może się przegrać! Jeśli tak robisz, prosisz się o kłopoty!

Olej w skrzyni biegów może się przegrać! Jeśli tak robisz, prosisz się o kłopoty!

Automat

Podaj dalej

Skrzynia biegów nadal w świadomości wielu kierowców traktowana jest nieco lekceważąco. Dużo mówi i pisze się o zmianach oleju w silnikach, przegrzaniu jednostek napędowych, jednak to samo może spotkać również przekładnię w samochodzie.

Szczególnie narażone na przegrzanie smarowania wewnątrz skrzyni biegów są automaty. Zdarza się również tak, że olej w manualnej skrzyni biegów straci swoje właściwości i domaga się wręcz wymiany na nowy. Jeśli to zlekceważymy, może dojść do całkowitego zniszczenia tego podzespołu.

Olej w skrzyni biegów trzeba wymieniać!

Wielu producentów w swoich katalogach dotyczących serwisowania podkreśla, że ich konstrukcje są praktycznie bezobsługowe. Po pierwsze oleje w technologii long life oraz skrzynie biegów, które nie wymagają zmiany oleju przez cały okres użytkowania. Jest to w dużej mierze spore niedomówienie. Z punktu widzenia mechaniki każde smarowanie z czasem traci swoje właściwości. Szczególnie jeśli pracuje pod dużym obciążeniem przez dłuższy czas. Jednocześnie trudno powiedzieć, kiedy jest dobry moment na zmianę oleju w skrzyni. Dla jednych samochodów będzie to 60 000 km, a dla drugich około 100 000 km. Duży wpływ ma sposób użytkowania auta.

olej do silnika freepik

Przegrzany olej w skrzyni biegów – jakie są przyczyny?

Smarowanie umieszczone w przekładni ma zdecydowanie węższy zakres temperatury roboczej od oleju silnikowego. Dlatego w czasie zimy potrzebuje on nieco więcej czasu, aby uzyskać swoje optymalne parametry. Latem podczas wysokich temperatur szczególnie musimy uważać na to, aby nie przesadzić z temperaturą oleju. Niestety przegrzać skrzynię biegów jest relatywnie łatwo. W przypadku automatycznych przekładni długotrwałe zmienianie kierunków jazdy, hamowanie biegami, holowanie ciężkich pojazdów i agresywny styl jazdy źle wpływają na olej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku manualnych skrzyń biegów.

Szarpanie skrzyni biegów – na to zwróć uwagę

Przegrzanie oleju w skrzyni biegów może zdarzyć się wielokrotnie. Ze względu na pewnego rodzaju tolerancję mechanizmów na duże obciążenia do poważnych uszkodzeń może dojść po czasie. Eksperci szacują, że każde przekroczenie temperatury roboczej oleju w skrzyni biegów skraca jego żywotność mniej więcej o połowę. Niektóre modele samochodów mają specjalny sensor, który zlicza ilość przegrzań. Większość automatów ma na pokładzie czujnik temperatury i jeśli olej zaczyna się gotować, informuje on o tym kierowcę.

Automat
Fot. pixabay.com

Charakterystycznym objawem tego, że ze skrzynią automatyczną jest coś nie tak, może być szarpanie podczas zmiany biegów. Wtedy warto zainteresować się tym, po pierwsze, kiedy ostatnio był zmieniany olej i jakie ma on obecnie właściwości. Być może jest on już mocno przepracowany.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News