Olej silnikowy - wszystko, co musisz wiedzieć o jego przechowywaniu!

Olej silnikowy - wszystko, co musisz wiedzieć o jego przechowywaniu!

diesel olej silnikowy

Podaj dalej

Olej silnikowy kupujemy w mniejszych i większych butelkach. W zależności od potrzeb, albo na tak zwaną dolewkę lub do pełnej jego wymiany w jednostce napędowej. Niemal każdy z kierowców spotkał się z sytuacją, gdy została mu cała mała butelka lub kilkadziesiąt mililitrów cieczy. Jak przechowywać smarowanie silnika, żeby było ono gotowe do użycia?

Dzisiaj czasy w motoryzacji nieco się zmieniły. Przede wszystkim większą uwagę przykładamy do tego, żeby silniki pobierały możliwie najmniej oleju od wymiany do wymiany. Jednak mimo tego na rynku motoryzacyjnym istnieje przynajmniej kilka marek samochodów, które lubią „wypić” mniej lub więcej oleju. Wtedy potrzebujemy małej bańki cieczy na dolewkę. Jak ją przechować?

Olej silnikowy ma datę ważności?

Na początek trzeba postawić sobie podstawowe pytanie, czy olej silnikowy ma datę ważności? Na butelce producenci drukują przede wszystkim termin rozlania płynu. Rzadziej możemy spotkać datę przydatności do użycia. Przyjmuje się, że już otwarta butelka z olejem nadaje się do użycia w przedziale od roku do dwóch lat.

Dramatyczna sytuacja Diesla w Polsce

Nieco inaczej sytuacja wygląda z olejem fabrycznie zamkniętym, ponieważ tutaj zyskujemy dodatkowe trzy lata. Eksperci szacują, że najlepiej taki olej zużyć maksymalnie do pięciu lat od daty rozlania. Później zaczyna on tracić swoje właściwości i niezbyt nadaje się do smarowania jednostek napędowych.

Temperatura i nasłonecznienie mają znaczenie!

Teraz jedna z najważniejszych rzeczy, czyli jakie warunki musi mieć olej silnikowy, żeby utrzymał wszystkie swoje parametry? Odpowiedź na to pytanie jest dość jednoznaczna, ponieważ najlepiej olej przechowywać w suchym, mało nasłonecznionym miejscu w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Tematem do dyskusji jest to, czy olej silnikowy powinniśmy trzymać w samochodzie w czasie zimy. Wiadomo, że ta substancja traci swoje właściwości w niskich temperaturach. Szczególnie olej silnikowy, ponieważ zaprojektowano go do pracy w wysokim przedziale temperaturowym.  W związku z tym rozsądne wydaje się zabieranie butelki oleju z auta, gdy na dworze panują silne mrozy. Gdy poruszamy się po mieście i nie jedziemy w dalszą podróż, zawsze możemy podejść do pojazdu i dolać odrobinę oleju, gdy nam go brakuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News