Olej silnikowy chwilę po wymianie robi się czarny! Czy jest to powód do niepokoju?!

Olej silnikowy chwilę po wymianie robi się czarny! Czy jest to powód do niepokoju?!

czarny olej z silnika diesla

Podaj dalej

Olej silnikowy jest bardzo ważną częścią każdej jednostki napędowej. Na jego temat krąży wiele mitów, miejskich legend i błędnych przekonań. Takim obszarem jest kolor oleju, z którego część specjalistów, a także samych kierowców stara się coś wywnioskować. Czy faktycznie, gdy olej silnikowy tuż po wymianie robi się czarny, jest to powód do niepokoju?

Kolorystyka w motoryzacji ma duże znaczenie, przez co wydaje się, że każda zmiana barwy musi być symptomem jakiejś nieprawidłowości. Dobrym przykładem są tutaj spaliny, gdy są one przezroczyste, silnik pracuje optymalnie. Gdy tylko pojawia się dym, wielu kierowców z niepokojem wyczekuje na to, co będzie dalej. Bardzo często przyczyny dymienia są bardzo trywialne i najczęściej jest to jedynie para wodna. Podobnie jest z olejem silnikowym, gdzie jego barwa to nie wszystko!

Przejrzysty olej silnikowy w aucie z LPG – czy to dobrze?

Użytkowanie auta z instalacją LPG wymaga nieco innych czynności serwisowych. Na pewno ze względu na wydzielanie się siarki w procesie spalania zaleca się częstszą wymianę oleju silnikowego. Gdy kierowca jest obecny podczas zlewania oleju, często rozpoczyna się dyskusja na temat barwy smarowania. Często jest ona zbliżona do świeżego oleju, przez co można odnieść wrażenie, że cała procedura mija się z celem. Okazuje się, że olej jest już i tak przepracowany, ponieważ traci on swoje właściwości. Staje się bardziej zakwaszony, co z czasem źle wpływa na jego parametry.

ceny mechanik warsztat
fot. Freepik

Czarny olej silnikowy tuż po wymianie

Kierowcy, którzy na co dzień jeżdżą pojazdami z silnikiem wysokoprężnym, dosłownie kilka dni po wymianie oleju silnikowego mogą zauważyć, że zmienił on swoją barwę. Olej ponownie jest ciemny, a wręcz czarny, co może budzić podejrzenia, czy na pewno w serwisie mechanicy dokonali jego wymiany. Okazuje się, że jest to bardzo prawidłowe zachowanie się oleju, ponieważ podczas pracy absorbuje on cząsteczki sadzy powstałe w procesie spalania. Nie mają one wpływu na jego właściwości, ale zabarwiają olej na ciemny kolor. W związku z tym, jeśli brakuje innych niepokojących objawów w przypadku silnika diesla, możemy być spokojni, gdy zaobserwujemy taką przemianę oleju w silniku.

olej w aucie droższy czy tańszy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News