Od 7 sierpnia kierowcy w Polsce będą mieć łatwiej! Sprawdź, co dokładnie się zmienia

Prawo jazdy jest dzisiaj bardzo ważnym dokumentem, który może otworzyć nam wiele drzwi w karierze zawodowej. Od 7 sierpnia, czyli najbliższego poniedziałku w Polsce kierowcy będą mieć łatwiej. Takie zmiany są możliwe dzięki postępowi technologii.

senior seniorzy prawo jazdy badanie badania
Podaj dalej

Współcześnie większość ludzi niemal przez cały czas nosi przy sobie smartfona. Zastępuje on nam klucze do samochodu, aparat fotograficzny, kalkulator, komputer, a teraz coraz częściej także tradycyjny portfel. W tej sytuacji możemy mieć przy sobie wirtualne karty płatnicze oraz cyfrowe odpowiedniki najważniejszych dokumentów w postaci dowodu osobistego i prawa jazdy.

Początek zmian od lipca 2023 roku

Aplikacja mobilna mObywatel, choć na początku swojego istnienia cieszyła się umiarkowanym zainteresowaniem, dzisiaj zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą funkcji, jakie sukcesywnie pojawiają się w tym cyfrowym środowisku. Od 14 lipca tego roku wirtualny dowód osobisty ma taką samą ważność, jak jego fizyczny odpowiednik. To powinno przyspieszyć część procedur, gdzie potrzebujemy wylegitymować się dowodem osobistym. A już od najbliższego poniedziałku świeży kierowca zyska zupełnie nowe uprawnienia.

Od 7 sierpnia kierowcy w Polsce będą mieć łatwiej!

Tymczasowe prawo jazdy jest najważniejszą nowością aplikacji mObywatel. Teraz od najbliższego poniedziałku 7 sierpnia każdy młody kierowca po zdaniu egzaminu państwowego na prawo jazdy, otrzyma możliwość legalnego powrotu do domu samochodem. Tymczasowe prawo jazdy ma być dostępne w aplikacji i pozwala przez 30 dni od momentu zdania egzaminu legalnie poruszać się po drogach do chwili wyrobienia właściwego prawo jazdy.

prawo jazdy mobywatel

Wcześniej takiej możliwości kierowcy nie mieli, co pokazuje, że od czasu do czasu życie ludzi z prawem jazdy może być delikatnie łatwiejsze. Jest to szczególnie istotne dla młodych ludzi, którzy są już mocno przyzwyczajeni do kontaktu ze smartfonem od pierwszych lat swojego życia i teraz dużo łatwiej mogą wejść w pełnoletni czas swojego życia.

Ilość zmian sukcesywnie rośnie

Oczywiście sama funkcjonalność aplikacji mObywatel zmienia się na wielu płaszczyznach. Finalnie ma być to coś w rodzaju cyfrowej tożsamości, gdzie w jednym miejscu znajdują się najważniejsze informacje o konkretnej osobie. Jego dane personalne, ilość aktywnych i przebytych szczepień, a także część historii choroby, dzięki możliwości realizacji e-recept.

źródło: money.pl

Przeczytaj również