Od 25 marca zmieniają się przepisy! Za sprawdzenie godziny w telefonie będzie mandat?!

Od 25 marca zmieniają się przepisy! Za sprawdzenie godziny w telefonie będzie mandat?!

Kierowcy w Polsce otrzymują SMS po przekroczeniu prędkości

Podaj dalej

W związku z tym, że na całym świecie łagodzone są obostrzenia związane z koronawirusem, ludzie zaczynają podróżować samochodami po naszym kontynencie na większą skalę. Od 25 marca zmieniają się zasady używania telefonu komórkowego przez kierowcę. Warto o nich wiedzieć.

Dzisiaj popularne smartfony dla wielu osób są miejscem, gdzie funkcjonuje ich wirtualna tożsamość. Bardzo sprawnie mieszamy ze sobą świat rzeczywisty z tym wykreowanym w szeroko rozumianym Internecie. Odruch zabierania ze sobą telefonu w każde miejsce, a także reagowania na wszystkie powiadomienia ma coraz więcej osób. Może mieć to swoje konsekwencje w postaci wysokiego mandatu wystawionego przez policję.

Używanie telefonu odwraca uwagę, ale ekrany już nie!

Mimo zmieniających się za kilka dni przepisów dotyczących sposobu korzystania z telefonu komórkowego w jednym z krajów na terenie Starego Kontynentu na świecie mamy pewien paradoks prawny. Jest udowodnione, że używanie smartfona podczas jazdy szczególnie pisanie na nim SMS-ów mocno odwraca naszą uwagę od tego, co dzieje się na drodze. Jednocześnie ktoś inny, jadąc nowoczesnym samochodem może do woli korzystać z rozbudowanego systemu inforozrywki, który swoimi funkcjami coraz mocniej przypomina smartfony.

Kierowca
Fot. pixabay.com

Od 25 marca sprawdzenie powiadomień będzie karane!

Zmiany idą w drastycznym kierunku, ponieważ likwidują one pewną lukę prawną, z której chętnie korzystali kierowcy. Teraz jak podaje renomowany portal w branży TSL – Trans.info kierowcy, którzy od  25 marca zechcą manualnie zmienić w telefonie muzykę, sprawdzić aktualną godzinę w czasie jazdy lub zerknąć na powiadomienia, mogą dostać mandat w wysokości 200 funtów. Dotychczas taką karę grzywny można było dostać za tak zwaną komunikację aktywną, czyli rozmowę przez telefon trzymany w dłoni, czy wysyłane SMS-y.

telefon aplikacja nawigacja
fot. pixabay

Wielka Brytania pozostawia furtkę

Oczywiście w XXI wieku coraz trudniej jest zrezygnować w stu procentach z kontaktu ze smartfonem. Dlatego nowe przepisy dopuszczają używania ich na terenie restauracji typu drive thru, a także w punktach poboru opłat za drogi, gdzie ktoś może zapłacić telefonem. Mimo zaostrzenia przepisów pytanie pozostaje otwarte, kto i w jaki sposób będzie weryfikował sposób korzystania z telefonu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News