Od 21 września koniec z parkowaniem na chodniku?! Sprawa ciągle budzi sporo kontrowersji!

Od 21 września koniec z parkowaniem na chodniku?! Sprawa ciągle budzi sporo kontrowersji!

zakaz parkowania chodnik

Podaj dalej

W ostatnim czasie obserwujemy sporą dynamikę w przepisach ruchu drogowego. Już od 21 września zmieniają się niektóre z zapisów, które mogą być powodem zakończenia parkowania na chodniku. Czy tak będzie w rzeczywistości?

Przejrzystość przepisów prawa jest jedną z podstaw jego zrozumienia i egzekwowania. W Polsce niebawem pojawi się kilka projektów, które przynajmniej obecnie mogą budzić wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o pojawienie się nowego pojęcia – przejście sugerowane. O tym, jak cała zmiana zasad na drodze może wyglądać, napisaliśmy tutaj. Dzisiaj nadszedł czas na omówienie tego, co obecnie wiadomo o kwestii parkowania na chodniku.

Znaczące ułatwienie w mieście!

Miasta w Polsce są coraz mocniej narażone na sporej wielkości zatory na drodze. Zarządcy dróg chcą pogodzić ogień z wodą, z jednej strony namawiają do zmiany środka transportu na komunikację miejską lub rower, z drugiej budowa ścieżek rowerowych i ograniczanie wjazdu do ścisłego centrum miasta, bez możliwości zostawienia samochodu w bezpiecznym miejscu, jest sporym utrudnieniem. Tak powstają korki, a także ludzie są zmuszeni zostawiać swoje pojazdy na chodnikach.

parkowanie na chodniku

Aktualnie można zaparkować auto na chodniku przez zatrzymanie się kołami jednego z boków pojazdu lub przez pozostawienie przedniej osi samochodu na tym fragmencie drogi. Istnieje kilka warunków, jakie musimy spełnić – po pierwsze samochód może ważyć do 2,5 tony, po drugie kierowca musi zostawić minimum 1,5 metra przestrzeni dla pieszych i po trzecie, a zarazem najważniejsze – takie parkowanie w tym miejscu musi być dozwolone. Jeśli jest inaczej, za pozostawienie auta na chodniku grozi nam kara w wysokości 100 złotych i jeden punkt karny.

Od 21 września koniec z parkowaniem na chodniku?

Kierowcy z lekkim niepokojem mogą spoglądać na datę w kalendarzu – 21 września. Wtedy w życie mają wejść nowe przepisy, ale jak podaje Ministerstwo Infrastruktury – uchwalone od wspomnianej daty przepisy mają pozostawić kwestię parkowania na chodnikach w takiej samej formie, jak obecnie.  Chodnik ma być częścią drogi dla pieszych, więc co za tym idzie, na chodniku parkować w teorii nie możemy, ale chodnik ma być drogą dla pieszych. W tej sytuacji ma być to dozwolone. Tak podaje między innymi portal Autobaza.pl. Okaże się, jak do nowych zapisów prawa będzie podchodzić między innymi policja oraz straż miejska.

Parkowanie na chodniku tylko do DMC 2,5 t

źródło: autobaza,pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News